Turecku môžeme vďačiť za obľúbený kebab, či nemenej obľúbenú kávu. Práve Turci boli totiž tí, ktorí tento návykový a veľmi obľúbený nápoj distribuovali do Európy. Krajina je takmer celá moslimská a odráža sa to aj na kultúre, ktorá je úplne iná, ako napríklad na Slovensku. Ak zájdete do Istanbulu, uvidíte ako keby dva svety. Leží totiž na dvoch kontinentoch. Dovolenka v  Turecku tak nemusí byť iba vysedávanie v rezorte. Teraz si však prečítajte niekoľko zaujímavosti.

turkey fotografia
Foto od vedatzorluer

Fakt č. 1: V Turecku sa vypije najviac čaju v prepočte na jednu osobu. Približne až 96% z celkového počtu obyvateľov vypije aspoň 1 šálku čaju denne.

Fakt č. 2: Až polovica populácie má menej ako 30 rokov. Len 8,5 percent obyvateľov má viac ako 65 rokov. Tamojšia populácia je skutočne veľmi mladá.

Fakt č. 3: Milujete kebab? Tak práve Turecko je jeho domovom a tejto krajine za neho môžete vďačiť.

Fakt č. 4: Istanbul je jediné mesto rozprestierajúce sa na dvoch kontinentoch.

Fakt č. 5: “Olejový wrestling” je národným športom. Zápasníci sa pred tým, ako vyzvú svojho súpera, natrú olivovým olejom.

Fakt č. 6: Kávu distribuovali do Európy Turci.

turkey fotografia
Foto od KHSeok

Fakt č. 7: Krajina je čo sa týka potravín absolútne sebestačná. Až 50% územia je určené na poľnohospodárstvo, ktoré je veľmi rozvinuté. Turci tak nie sú odkázaní na dovoz z iných krajín.

Fakt č. 8: Je to veľmi prekvapivé, no vedeli ste, že Santa Claus pochádza z Turecka? Nenarodil sa na Severnom póle, ale v Patare v juhozápadnej časti Turecka.

Fakt č. 9: Za národného hrdinu sa považuje Mustafa Kemal Ataturk, ktorý zjednotil krajinu a prispel tak k jej modernej tvári.

Fakt č. 10: Len metro v Londýne je staršie ako Tünel v Istanbule, ktorý otvorili v roku 1875 a premáva medzi oblasťami Karaköy a Beyoglu.

Fakt č. 11: Turecko má 7. najväčší počet užívateľov sociálnych sietí na svete, a to aj napriek skutočnosti, že krajina je 37. najväčšia na svete s približne 80,8 miliónmi obyvateľmi.

Fakt č. 12: Nájdete tam viac ako 130 vrcholov, ktoré sa týčia vo výške viac ako 3 000 m. n. m.

Fakt č. 13: V Istanbule je jedna z najzaujímavejších umeleckých scén v Európe.
Hviezdne Istanbulské bienále sa radia medzi špičkové predstavenia súčasného svetového umenia a ročne ich navštívi mnoho ľudí.

turkey fotografia
Foto od Trudi90

Zdroj: swedishnomad.com, matadornetwork.com

 

, Krajina čaju, umenia, ale aj známeho kebabu – aj toto je Turecko, o ktorom sa však dozviete viac
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.