Belgicko je známe svojimi waflami, čokoládou aj pivom. Ale vedeli ste aj to, že táto krajina sa môže pochváliť najväčším počtom hradov v prepočte na kilometer štvorcový? O Belgicku sa však dozviete oveľa viac. A ak vás zaujímajú ďalšie fakty, neprestávajte čítať, oplatí sa.

belgium flag fotografia
Foto od fdecomite

Fakt č. 1: Letisko Brusel South Charleroi je najpresnejším letiskom v Európe a je považované za druhé najlepšie letisko na svete práve vďaka tomu, že lietadlá nemeškajú.

Fakt č. 2: Belgickí muži sú v priemere druhí najvyšší na svete – s priemernou výškou 181,7 cm.

Fakt č. 3: Najvyšší bod v Belgicku je nižší, než najvyššia budova na svete. Vrch Signal de Botrange meria 694 metrov, čo je menej, ako meria najvyššia budova na svete – Burj Khalifa s 828 metrami.

Fakt č. 4: Prvý mrakodrap v Európe bol postavený v Belgicku. Postavili ho v roku 1928 v Antverpách a volá sa Torengebouw.

Fakt č. 5: V krajine je viac umelcov, ktorí sa venujú kresleniu kreslených rozprávok na kilometer štvorcový, ako v ktoromkoľvek inom štáte. Práve v tejto krajine sa zrodila slávna komiksová séria Šmolkovia či Tintinové dobrodružstvá.

smurfs fotografia
Foto od iris goldstein

Fakt č. 6: V Belgicku je najvyššia urbanizácia v Európe. V mestách žije až 98% obyvateľov.

Fakt č. 7: Belgická diaľnica je viditeľná z mesiaca – sieť diaľníc, ktoré sú na takmer 100 percent osvetlené, je jednou z mála ľudsky vytvorených štruktúr, ktoré sú v noci takto viditeľné.

Fakt č. 8: Tomorrowland je najväčší festival elektronickej tanečnej hudby na svete – bol tiež vyhlásený za najlepší svetový festival. A koná sa v Belgicku.

Fakt č. 9: Belgicko má viac hradov v prepočte na kilometer štvorcový, ako ktorákoľvek iná krajina na svete.

Fakt č. 10: V tejto krajine vyrábajú čokoládu už takmer 400 rokov – prvý dôkaz výroby čokolády v Belgicku sa datuje na rok 1635. Dnes vyprodukuje táto krajina viac ako 173 000 ton tejto pochutiny ročne. Belgicko je skrátka krajina čokolády a tvrdí sa, že práve oni sa môžu pochváliť tou najlepšou.

belgium chocolate fotografia
Foto od Kent Wang

Fakt č. 11: Môžete piť belgické pivo každý deň po dobu 4 rokov a pritom nemusíte nikdy vypiť rovnaké pivo dvakrát. Nájdete tam totiž 1 000 až 1 200 druhov originálnych belgických pív, čo je ohromné množstvo. Okrem toho tam tiež existuje veľa rôznych druhov pív pod rovnakým názvom.

Fakt č. 12: Knihy o varení sú najpredávanejšie knihy už niekoľko rokov. Belgičania milujú jedlo a varenie.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.