„Nastal čas úplne zabudnúť na našu koloniálnu minulosť,“ povedala Sandra Mason, generálna guvernérka karibského ostrova. Najvyšší predstavitelia štátu Barbados teda nedávno oznámili, že kráľovnú Alžbetu II. odvolajú a tá už od budúceho roka nebude hlavou štátu.

Foto od youtube

Generálna guvernérka pokračovala vo svojom vyjadrení: „Obyvatelia chcú mať hlavu štátu z Barbadosu. Toto je konečné vyhlásenie o dôvere v to, kto sme a čo sme schopní dosiahnuť,“ dodala. Preto teraz krajina urobí ďalší krok smerujúci k úplnej suverenite a stane sa republikou oficiálne presne v čase, keď oslávi 55. výročie nezávislosti. Ak tento proces bude pokračovať bez problémov, tak Barbados sa v novembri 2021 stane plnohodnotnou republikou, ktorá ukončí priame spojenie s Veľkou Britániou, ktoré trvá od roku 1625.

Barbados ale naďalej zostáva členom Spoločenstva, teda únie 54 krajín, ktoré boli kedysi britskými územiami. Z Buckinghamského paláca prišla reakcia, že rozhodnutie je záležitosťou vlády a obyvateľov Barbadosu a nebude sa k tomu nateraz bližšie vyjadrovať. Tento ich plán však nie je žiadnym šokom, pretože už niekoľko krajín po získaní nezávislosti zosadilo kráľovnú z postu hlavy štátu, zatiaľ čo Maurícius to urobil zatiaľ ako posledný, a to v roku 1992. Barbados tak kráča po karibských stopách Guyany, Trinidadu a Tobaga a Dominiky, ktoré v 70. rokoch odvolali kráľovnú z postu hlavy štátu.

V roku 2016 rokoval jamajský parlament dokonca aj o zosadení kráľovnej z pozície panovníčky národa. Karibský ostrov zaliaty slnkom je známy tým, že už dlho patrí k obľúbeným miestom kráľovských výletov. Kráľovná, ktorá zostáva hlavou štátu v ďalších 15 krajinách vrátane Kanady, Austrálie či Nového Zélandu, navštívila ostrov niekoľkokrát. „Obyvatelia Barbadosu si udržiavajú v jej srdci osobitné miesto,“ uviedol princ Harry počas svojej vlastnej návštevy ostrova v decembri 2016, ktorá sa konala v rámci osláv 50. výročia nezávislosti.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.