Najdlhšie slúžiaci monarcha na svete. Počas jej vlády sa vystriedali 13 americkí prezidenti, siedmi pápeži a precestovala najviac krajín zo všetkých hláv jednotlivých krajín na svete. Kráľovná Alžbeta II. sa môže pochváliť aj takýmito prvenstvami, tých je však ešte viac. Prečítajte si ďalšie zaujímavé fakty zo života tejto panovníčky.

Photo by wikimedia

Fakt č. 1: Vo veku 92 rokov je kráľovná Alžbeta II. najdlhšie žijúcou a najdlhšie vládnucim britským monarchom. Je tiež najdlhšie vládnucim monarchom a najdlhšie slúžiacou hlavou štátu na svete. Prešlo 66 rokov, odkedy zasadla na trón.

Fakt č. 2: Nevládne iba Spojenému kráľovstvu, ale je kráľovnou v ďalších 16 samostatných krajinách. A to vrátane štátov ako Kanada, Austrália, Nový Zéland, Jamajka, Barbados, Bahamy, Grenada, Šalamúnske ostrovy, Tuval, Svätá Lucia, Belize, Svätý Vincent a Grenadíny, Antigua a Barbuda, Papua-Nová Guinea, Svätý Krištof a tiež Nevis.

Fakt č. 3: Keď sa stretnete s kráľovnou, ona musí iniciovať potrasenie rukou. A tiež by ste sa jej nemali nikdy dotýkať, pretože by ste tým porušili protokol, ako to urobila Michelle Obamová v roku 2009, keď položila ruku na chrbát kráľovnej.

Fakt č. 4: Kráľovná Alžbeta II. sa vydala za princa Phillipa 20. novembra 1947. Pár sa už onedlho bude tešiť 71 rokom šťastného manželstva.

Photo by wikimedia

Fakt č. 5: Kráľovná mala len 14 rokov, keď vypukla druhá svetová vojna v roku 1939. Snažila sa tam pomáhať a keďže bola príliš mladá na to, aby sa dostala do prednej línii, vymyslela si iný spôsob. Venovala sa rozhlasovému vysielaniu, ktorým chcela osloviť deti a pozdvihnúť ich morálku.

Fakt č. 6: Za taký dlhý čas na tróne niet divu, že Alžbeta II. prekonala mnohé kráľovské rekordy. Je napríklad najzcestovanejšou panovníčkou na svete, do roku 2015 navštívila 116 krajín, pričom vykonala už viac ako 260 oficiálnych zahraničných ciest. Navyše, na cestovanie žiadny pas nepotrebuje.

Fakt č. 7: Kráľovná bola počas druhej svetovej vojny vyškolená ako vodič nákladného auta, ale nikdy sa nepodrobila testom. Jej kancelária vydáva aj vodičské preukazy v jej mene, takže aby mohla riadiť auto, nepotrebuje k tomu licenciu.

Fakt č. 8: Britskí monarchovia nemusia platiť dane, no je známe, že kráľovná platí od roku 1992 daň z príjmov z kapitálových výnosov.

queen elizabeth II fotografia
Foto od Archives New Zealand

Fakt č. 9: Kráľovná Alžbeta má moc aj nad zvieratami. Štatút z roku 1324, ktorý je legalizovaný v knihách, dáva kráľovnej právo vlastniť všetkých delfínov vo Veľkej Británii a v britských vodách, ako aj jeseterov, moruše a veľryby. Delfíni a veľryby sa označujú ako „kráľovské ryby“ a všetky do 3 kilometrov od britského pobrežia sú vo vlastníctve kráľovnej.

Fakt č. 10: Počas jej neuveriteľne dlhého panovania sa vystriedalo 13 prezidentov USA, sedem pápežov a šesť arcibiskupov.

Fakt č. 11: Kráľovná bola jedným z prvých svetových lídrov a prvým monarchom, ktorý prijal digitálny vek a výdobytky dnešnej doby, keď svoj prvý e-mail poslala ešte v roku 1976.

Fakt č. 12: Kráľovná pošle každý rok kráľovskú správu ľuďom a hovorí o udalostiach, ktoré sa udiali uplynulý rok. Vianočnú správu najprv vysielala cez rádio, ale teraz sa dá pozerať v televízii a na internete. Počas svojej vlády napísala viac ako 45 000 vianočných pozdravov a svojim zamestnancom poskytla viac ako 90 000 vianočných pudingov.

Photo by wikimedia

Fakt č. 13: Nikdy nechodila do školy, no to neznamená, že nemá vzdelanie. Učili ju totiž súkromní učitelia u nej doma.

Fakt č. 14: Zaujímavosťou je tiež, že každý večer pred spaním pije pohár šampanského. Možno aj to je jej elixírom na dlhý život.

Fakt č. 15: Od roku 2009 má vlastného básnika resp. básničku. Škótska poetka Carol Ann Duffyová získala pozíciu poetky Spojeného kráľovstva. Je tak prvou ženou, ktorej sa za 350 rokov dostalo takejto cti. Ročný plat predstavuje 5 750 libier, ale čo je zaujímavejšie, že k platu dostáva ešte aj sud sherry.

Photo by wikimedia

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.