Najzaujímavejší národný park na Slovensku je národný park Vysoké Tatry, ktorý tento rok oslávi svoje 70. výročie. A je najvyšší čas, aby ste toto jedinečné, horské dobrodružstvo okúsili. Krásne vrcholy zasnežených svahov i rozmanité zvieratá sú to, čo robí tieto hory výnimočnými.

Tie najvýznamnejšie slovenské miesta sú prevažne prírodné a len málokto by nesúhlasil s tým, že Vysoké Tatry sú absolútnou špičkou. Sú to nielen najvyššie vrcholy na Slovensku, ale aj v celom 1500 km dlhom karpatskom pásme a vo východnej Európe. Sú to totiž najmenšie veľhory na svete. A toto všetko, aj to, čo bude nasledovať, o našej pýche napísala známa spoločnosť Lonely planet.

Alpská rozmanitosť

Jedným z prvkov, ktoré robia tento národný park tak príťažlivým, je množstvo vrcholov s celkovou výškou okolo 2 500 m. n. m.. Vysoké Tatry sú v Európe, rovnako ako aj Alpy, ďalším fenoménom. Nádherná panoráma, údolia, jazerá, lesy, luky, či vrcholky hôr, toto všetko tam nájdete. Je to veľmi rozmanitá príroda a nájdete tam viacero zón. Jediná túra vás môže za pár hodín katapultovať cez rôzne ekosystémy. Rozmanitosť krajiny láka aj na zvieratá, ktoré tam žijú, a to vrátane medveďa, rysa či vlka. Ale aj množstvo iného.

Vďaka úradom na slovenskej a poľskej strane hôr sa podarilo vytvoriť prvú cezhraničnú chránenú oblasť na svete. Došlo k tomu začiatkom 50. rokov.

high tatras fotografia
Foto od qimono

Výlety a výstupy

V Tatrách máte nekonečné možnosti čo sa týka túr. Každá trasa je označená podľa toho, aká je náročná – červená (náročná alebo dlhá), modrá (stredná), zelená a žltá (vzájomne prepojené). Viacdenné túry sú taktiež veľmi obľúbené, a to aj vďaka dobrému časovému rozmiestneniu horských chát.

Skvelou skúsenosťou je Tatranská Magistrala – 45 km dlhá trasa. Ide zároveň o najdlhšiu súvislú turistickú trasu v týchto horách. Tiahne sa pod najvyššími vrcholmi v nadmorských výškach od 1200 do 2000 m. n. m.. Ak aj neobľubujete dlhšie túry, skúste si jeden z jej najkratších úsekov, napr. túru zo Štrbského plesa k Popradskému plesu. Odtiaľ následne môžete vystúpiť aj na Sedlo pod ostrvou. Vráťte sa cez simbolický cintorín, v ktorom sú pochovaní tí, ktorých v týchto horách postretla smrť.

Kúzlo zvierat

Možno budete mať to šťastie, že sa stretnete s jedným z posledných veľkých šeliem Európy – medveďom. Tým sa v Tatrách žije dobre aj keď nie vždy môže byť váš stret úplne bezpečný. Existuje však spoločnosť Adventoura, ktorá prevádzkuje výlety týkajúce sa pozorovania medveďov medzi júnom a októbrom. Ale aj iné aktivity, ako napr. psie záprahy.

Ďalšími zaujímavými stvoreniami sú tatranské kamzíky či vysokohorské svište i veveričky.

Jaskyne a iné

Ak nebude chcieť ísť hore, ale naopak, dole, tak si skúste návštevu Belianskej jaskyne. Ponúka 1,5 km dlhú prehliadku jedinečných útvarov a podzemných jazier. Alebo si odskočte len do 30 km vzdialeného národného parku Pieniny. V Červenom kláštore si skúste splavovanie Dunajca na plti.

Kultúrne zvláštnosti

Najzaujímavejší obyvatelia Vysokých Tatier sú zrejme Gorali, ktorí sa držia svojich tradičných zvykov. V obci ako Ždiar nájdete žiarivé maľované drevené domy, hudobné dedičstvo aj krásne tradičné vyšívané kroje.

View this post on Instagram

🖤🏔️❤️ 📸@martinhabanek #️⃣#zdiar_svk

A post shared by Ždiar (@zdiar_svk) on

Zdroj

, Krásu Vysokých Tatier oslavujú aj v zahraničí. Odporúča ich známy časopis Lonely planet
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.