Najzaujímavejší národný park na Slovensku je národný park Vysoké Tatry, ktorý tento rok oslávi svoje 70. výročie. A je najvyšší čas, aby ste toto jedinečné, horské dobrodružstvo okúsili. Krásne vrcholy zasnežených svahov i rozmanité zvieratá sú to, čo robí tieto hory výnimočnými.

Tie najvýznamnejšie slovenské miesta sú prevažne prírodné a len málokto by nesúhlasil s tým, že Vysoké Tatry sú absolútnou špičkou. Sú to nielen najvyššie vrcholy na Slovensku, ale aj v celom 1500 km dlhom karpatskom pásme a vo východnej Európe. Sú to totiž najmenšie veľhory na svete. A toto všetko, aj to, čo bude nasledovať, o našej pýche napísala známa spoločnosť Lonely planet.

Alpská rozmanitosť

Jedným z prvkov, ktoré robia tento národný park tak príťažlivým, je množstvo vrcholov s celkovou výškou okolo 2 500 m. n. m.. Vysoké Tatry sú v Európe, rovnako ako aj Alpy, ďalším fenoménom. Nádherná panoráma, údolia, jazerá, lesy, luky, či vrcholky hôr, toto všetko tam nájdete. Je to veľmi rozmanitá príroda a nájdete tam viacero zón. Jediná túra vás môže za pár hodín katapultovať cez rôzne ekosystémy. Rozmanitosť krajiny láka aj na zvieratá, ktoré tam žijú, a to vrátane medveďa, rysa či vlka. Ale aj množstvo iného.

Vďaka úradom na slovenskej a poľskej strane hôr sa podarilo vytvoriť prvú cezhraničnú chránenú oblasť na svete. Došlo k tomu začiatkom 50. rokov.

high tatras fotografia
Foto od qimono

Výlety a výstupy

V Tatrách máte nekonečné možnosti čo sa týka túr. Každá trasa je označená podľa toho, aká je náročná – červená (náročná alebo dlhá), modrá (stredná), zelená a žltá (vzájomne prepojené). Viacdenné túry sú taktiež veľmi obľúbené, a to aj vďaka dobrému časovému rozmiestneniu horských chát.

Skvelou skúsenosťou je Tatranská Magistrala – 45 km dlhá trasa. Ide zároveň o najdlhšiu súvislú turistickú trasu v týchto horách. Tiahne sa pod najvyššími vrcholmi v nadmorských výškach od 1200 do 2000 m. n. m.. Ak aj neobľubujete dlhšie túry, skúste si jeden z jej najkratších úsekov, napr. túru zo Štrbského plesa k Popradskému plesu. Odtiaľ následne môžete vystúpiť aj na Sedlo pod ostrvou. Vráťte sa cez simbolický cintorín, v ktorom sú pochovaní tí, ktorých v týchto horách postretla smrť.

Kúzlo zvierat

Možno budete mať to šťastie, že sa stretnete s jedným z posledných veľkých šeliem Európy – medveďom. Tým sa v Tatrách žije dobre aj keď nie vždy môže byť váš stret úplne bezpečný. Existuje však spoločnosť Adventoura, ktorá prevádzkuje výlety týkajúce sa pozorovania medveďov medzi júnom a októbrom. Ale aj iné aktivity, ako napr. psie záprahy.

Ďalšími zaujímavými stvoreniami sú tatranské kamzíky či vysokohorské svište i veveričky.

Jaskyne a iné

Ak nebude chcieť ísť hore, ale naopak, dole, tak si skúste návštevu Belianskej jaskyne. Ponúka 1,5 km dlhú prehliadku jedinečných útvarov a podzemných jazier. Alebo si odskočte len do 30 km vzdialeného národného parku Pieniny. V Červenom kláštore si skúste splavovanie Dunajca na plti.

Kultúrne zvláštnosti

Najzaujímavejší obyvatelia Vysokých Tatier sú zrejme Gorali, ktorí sa držia svojich tradičných zvykov. V obci ako Ždiar nájdete žiarivé maľované drevené domy, hudobné dedičstvo aj krásne tradičné vyšívané kroje.

View this post on Instagram

🖤🏔️❤️ 📸@martinhabanek #️⃣#zdiar_svk

A post shared by Ždiar (@zdiar_svk) on

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.