Vďaka krištáľovo čistým vodám, krásnym plážam a bohatej histórii je Kréta jednou z najlepších destinácii v celej Európe. Tento ostrov patrí medzi vôbec najstaršie a má naozaj bohatú históriu. Kréta je jednoducho miesto, ktoré musíte navštíviť. A tu je niekoľko dôvodov.

creta fotografia
Photo by KatarzynaTyl

Fakt č. 1: Kréta sa môže pochváliť jednou z najstarších histórii v celej Európe. Výkopy pod palácom Knossos ukázali, že prví obyvatelia obývali tento ostrov asi už 7 000 rokov p. n .l. Navyše, ostrov bol domovom starých a mocných Minoanov, ktorí na ostrove od roku 2 700 p. n. l. prosperovali. Práve oni boli prvou civilizáciou, ktorá tam chovala ovce, ošípané, kozy, dobytok aj psy.

Fakt č. 2: Zeus, otec gréckych mytologických Bohov, sa narodil na Kréte.

Fakt č. 3: Minotaur, mýtické monštrum, takisto žilo na Kréte. Údajne žil v labyrinte pod palácom Knossos. V 20. storočí boli vykopané pozostatky paláca, ktoré odkrývajú veľa starobylých pokladov.

creta knossos fotografia
Foto od Tim Schofield

Fakt č. 4: Väčšina Kréťanov vlastní zbrane. No nemusíte sa báť, Kréta je jednou z najbezpečnejších destinácií na celom svete. Zbrane používajú len počas osláv ako sú napr. svadby. Je to súčasť ich tradície, rovnako ako hranie na lýru.

Fakt č. 5: Slávna hollywoodská herečka Jennifer Aniston je tak trochu spätá s Krétou. Jej otec, tiež slávny herec, sa narodil práve tam a až neskôr sa presťahoval do USA.

Fakt č. 6: Hippokrates stále tvrdil, že ostrov robí zázraky a uzdravuje chorých. Napokon, v niečom musel mať pravdu, keďže sa považuje za otca západnej medicíny.

creta fotografia
Photo by JanClaus

Fakt č. 7: Štúdie ukazujú, že olivovníky rastú na ostrove už tisícky rokov.

Fakt č. 8: Vody na Kréte sú také čisté, že si môžete vychutnávať až 40 metrový výhľad zhora. Voda a pobrežie Kréty sú totiž najjasnejšie a najčistejšie v celej Európe.

Fakt č. 9: Kréta nemá jedno, ale dve klimatické podmienky. Vo väčšine Kréty totiž panuje mierne stredomorské podnebie s dlhými, teplými letami a miernymi zimami. Na horách je však chladnejšie a sneh tam pretrváva až do júna. Kréta v skutočnosti zasahuje do dvoch klimatických zón.

creta fotografia
Photo by lukasbieri

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.