Možno vás to prekvapí, ale niektoré z najznámejších zločineckých skupín v USA a ďalších krajinách nezačali ako zločinecké skupiny. Mnohé boli založené s cieľom bojovať proti zločinu a nespravodlivosti. Avšak postupom času stratili svoje morálne kompasy a stali sa zločincami a presadzovateľmi tej istej nespravodlivosti, proti ktorej sa postavili.

10. Somálski piráti

V roku 1991 ozbrojené povstalecké skupiny prevzali kontrolu nad somálskym hlavným mestom Mogadišo, čo znamenalo kolaps somálskej vlády a bezpečnostných síl. Výsledkom bolo, že zahraničné rybárske plavidlá využili neprítomnosť vlády a premenili somálske vody, bohaté na morské plody, na bezplatné rybárske územie, v ktorom si robili, čo chceli bez vládneho dohľadu.

Somálski rybári reagovali vytvorením skupín, aby strážili svoje vody a držali cudzie plavidlá mimo, kým nebude vytvorená nová vláda. Zmocnili sa nelegálnych rybárskych plavidiel a pokutovali prevádzkovateľov, ktorí okamžite zaplatili, pretože nechceli, aby ich domáca vláda odhalila ich nezákonné činnosti.

Chamtivosť ľahko zarobených peňazí počas niekoľkých rokov zmenila somálskych rybárov z bojovníkov za slobodu na dobre organizovaných a plných pirátov, ktorí sa výmenou za výkupné zmocnili náhodných lodí plaviacich sa okolo Somálska. Dnes väčšina somálskych pirátov nikdy nebola rybármi, aj keď na ospravedlnenie svojich aktivít stále používajú výhovorky o tom, že im cudzie rybárske lode kradnú plody mora.

9. Mafia

História mafie siaha do 19. storočia, keď bola Sicília nezávislým územím pod talianskou kontrolou. V tom čase bola Sicília pod kontrolou zahraničných útočníkov, ktorí boli k pôvodným Sicílčanom notoricky zlí.

Sicílčania reagovali vytvorením skupiny na ochranu pred bezohľadnými vodcami a ostatnými Sicílčanmi, ktorí pre nich pracovali. Postupom času sa členovia týchto skupín, nazývaní mafiáni, zmenili na súkromné armády, ktoré sa označovali za mafiu. Mafia bola dobrá … kým nezačali nútiť majiteľov pozemkov, aby im vyplácali „peniaze na ochranu“.

V roku 1861 Taliansko ovládlo Sicíliu. Keďže talianska vláda nedokázala presadiť zákon a poriadok, obrátila sa na mafiu o pomoc pri pátraní po zločineckých skupinách na ostrove. Výmenou za to im vláda umožnila pokračovať vo vymáhaní peňazí.

Zatiaľ čo Taliansko očakávalo, že ide o dočasné opatrenie, mafia využila príležitosť a posilnila svoje postavenie v politike a ekonomike Sicílie a vytvorila tak mafiu, ako ju poznáme dnes.

8. MS-13

Niekedy na začiatku 80. rokov salvádorskí prisťahovalci žijúci v Los Angeles vytvorili skupinu, ktorou sa chceli ochrániť pred násilnými pouličnými gangmi v LA. Nazvali ju MS-13.

Skupina MS-13 sa čoskoro ocitla v násilnej vojne so súpermi, ktorá viedla k mnohým úmrtiam a zatknutiu niekoľkých členov. Títo zatknutí členovia najali niekoľko Hondurasanov, Guatemalčanov a Salvádorčanov, aby vytvorili väzenské krídlo MS-13. Napriek tomu, že bol MS-13 podstatne menší než väčšina väzenských gangov, získal si vďaka svojej bezohľadnosti hrôzostrašnú povesť.

Niekoľko bývalých odsúdených mali pokračovať vo vytváraní miestnych pobočiek MS-13 v Salvádore, Guatemale a Hondurase po deportácii z USA v 90 rokoch. Tieto pobočky mimo USA úzko spolupracovali s drogovými kartelmi, čím si skupina získala väčšiu známosť.

Dnes si MS-13 v týchto troch krajinách udržiava silné ozbrojené polovojenské jednotky.

7. Latin Kings

Mexičan White Sal založil skupinu, aby chránil seba a ostatných mexických mladíkov pred bielymi rasistami a pomenoval MarKings, aby naznačil, že sú kráľmi Marshall Boulevard.

Ramon Santos, Fast Eddie a tretí priateľ založili v roku 1954 spoločnosť Imperials, aby sa chránili pred talianskymi a gréckymi pouličnými gangmi pôsobiacimi vo štvrti Near West Side.

O niekoľko rokov neskôr sa Santos stretol s White Sal a navrhol zlúčenie skupín, pretože obaja bojovali proti rasizmu. Sal súhlasil a Latin Kings boli na svete. Nová skupina pokračovala v boji proti rasistom, násilníkom a dokonca aj policajtom, ktorí bezdôvodne obťažovali členov skupiny.

Latin Kings čoskoro diverzifikovali svoje etnické členstvo a začali prijímať Afroameričanov a dokonca aj bielych, ktorí boli proti rasizmu. Skupina sa rozrástla, čo znamenalo, že potrebovala viac peňazí. Tie získali predajom drog, čo znamenalo ich vpád do sveta zločinu.

6. Los Zetas

Los Zetas bol donedávna najnásilnejším drogovým kartelom v Mexiku. Kartel zmenil obchodovanie s drogami v Mexiku. Predtým boli kartely skupinami sporo ozbrojených mužov. Po jeho vzniku sa kartely zmenili na dobre vybavené armády.

Los Zetas sa prvýkrát objavil v roku 1997, keď kartel v zálive najal 31 príslušníkov špeciálnych síl mexickej armády, aby pomohli chrániť jeho vodcu, prepravovať drogy a zabíjať členov konkurenčného kartelu. 31-členný tím pôsobil viac ako vojenská jednotka než bežný, skromne vyzbrojený kartel. Konkurenčné kartely pokračovali vo vytváraní podobných organizácií vo vojenskom štýle. Bohužiaľ kopírovali aj ich brutálne taktiky, najmä extrémne používanie násilia a záľubu v zabíjaní zajatcov.

Los Zetas medzitým získali takú moc, že sa v polovici roku 2000 oddelili od kartelu v zálive a vytvorili svoj kartel. Ten funguje dodnes, ale už nie je silnou vojenskou silou ako kedysi. Rozpadol sa na niekoľko menších nezávislých skupín, ktoré za peniaze páchajú náhodné zločiny.

5. Triáda

Triáda je čínskym a hongkonským ekvivalentom mafie. Založili ju skupina čínskych občanov, ktorí chceli zvrhnúť vládnucu dynastiu Ch’ing a nahradiť ju bývalou vládnucou dynastiou Ming. Skupina sa pomaly odchýlila od svojho zamýšľaného účelu až do začiatku 20. storočia, keď sa stala ďalším zločineckým gangom. Už to však nebola jedna skupina, ale niekoľko nezávislých skupín.

Triády sa stali medzinárodnými po tom, ako niekoľko Číňanov utieklo do Hongkongu, Macau, Taiwanu a ďalších krajín s mnohými čínskymi prisťahovalcami, keď Čína v roku 1949 pripadla komunistickým silám. Prisťahovalci vytvorili skupiny, aby sa ochránili pred násilnými gangmi, rasistami a konkurenčnými etnikami v ich nových krajinách. Triády prenikli do týchto skupín a urobili z nich tiež triády.

4. Yakuza

Yakuza je zločinecká organizácia podobná mafii pôsobiaca v Japonsku. Na rozdiel od ostatných záznamov v tomto zozname je však ich pôvod trochu nejasný. Ak vyšli zo skupiny samurajov, ktorí sa po strate pánov niekedy v 17. storočí dostali do zločinu, potom boli od začiatku zlí.

Ak však vzišli zo skupín, ktoré sa vytvorili na ochranu japonských dedín pred tými bezohľadnými samurajmi, to znamená, že začali s dobrým úmyslom. Bez ohľadu na to, čo je pravda, Yakuza sa pomaly vzďaľuje od svojej násilnej minulosti a zapája sa iba do podplácania a iných malých zločinov, čo z nich robí najmenej násilnú zločineckú skupinu na svete a na tomto zozname.

Keď nedostávajú úplatky, Yakuza sama podniká zapojením sa do charitatívnych činností, pomáha obetiam zemetrasenia a pracuje pre japonskú vládu.

3. ÑETA

Portorický väzenský gang ÑETA sa prvýkrát objavil na konci sedemdesiatych rokov, keď politickí väzni držaní v najstráženejšom väzení Oso Blanco v Portoriku spojili svoje sily a bojovali proti obťažovaniu od väzenských dozorcov, väzenských gangov G27 a Insectos.

Ďalší zraniteľní väzni sa pridali kvôli ochrane a v osemdesiatych rokoch urobili z ÑETA dominantnú skupinu v Oso Blanco. Skupina udržiavala svoje skromné začiatky, kým sa dozorcovia v roku 1981 nespojili s členmi skupiny G27 s cieľom zavraždiť Torresa Irriarteho, zakladateľa ÑETA.

Pomstychtiví členovia ÑETA sa prekopali do cely vodcu G27, zavraždili ho, rozrezali jeho telo na kusy a niektoré časti odoslali viacerým ľuďom. Jeho matka dostala jeden z prstov, jeho zástupca dostal jedno z očí a vrchný dozorca väzenia dostal nohu a členok.

Správy o brutálnej vražde spôsobili, že pobočky ÑETA začali vznikať v niekoľkých ďalších väzeniach. Skupina pomaly stratila svoj dobrý začiatok, pretože začala vraždiť ostatných väzňov a to ju zmenilo na ďalší gang.

2. FSU

Niekedy v 80. rokoch sa Nathan Elgin James z hardcorovej skupiny Wrecking Crew stretol s niekoľkými priateľmi, aby vytvoril skupinu, ktorá pomôže skoncovať s rasizmom a bojovať proti neonacistickým gangom v Bostone. Hovorili tomu FSU – Friends Stand United alebo F – k S – t Up. FSU otvorila svoje brány všetkým, ktorí sú pripravení postaviť sa proti rasizmu.

Skupina sa preslávila extrémnym násilím, ktoré používa na dosiahnutie „spravodlivosti“ voči rasistom,  čo spôsobilo, že americká vláda ich zaradila na list gangov. Vražda je jednou z týchto taktík a mnohí členovia sú za ňu v súčasnosti vo väzení.

1. The Tong

Tong je čínska zločinecká organizácia pôsobiaca v USA. Prvýkrát sa objavila v Číne v 17. storočí ako ochranná, náboženská a politická organizácia. Najskorší čínski prisťahovalci v USA založili americké krídlo, aby sa ochránili pred rasistickými bielymi a zločincami, vrátane svojich krajanov.

Postupom času začali predávať ópium a prevádzkovať hazardné hry, tie boli na rozdiel od Číny v USA nezákonné. Potom do svojho zlozvyku zaradili aj prostitúciu.

Napriek svojej zlej povesti niektoré frakcie zostali verné svojmu pôvodu a úplne sa vyhli zločinu. Tongy pomaly upadali potom, čo ostatné gangy prestali ohrozovať čínskych prisťahovalcov.

Zdroj

Foto: listverse.com

Viktoria Antalikova
Ahojte! Volám sa Viktória a momentálne študujem v mojom obľúbenom meste Brno. Navštevujem Vysoké učení technické v Brne, odbor Biomedicínska technika a bioinformatika. Vo svojom voľnom čase rada čítam knihy, chodím do prírody, píšem články a trávim čas s kamarátmi a rodinou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.