Už ste niekedy mali kamarátku, ktorá povedala, že váš priateľ bol skutočný „loser“ a o niekoľko dní po vašom rozchode s ním flirtovala? Alebo takého, kto bol v skutočnosti smutný, keď sa vám darilo a naopak šťastný, keď ste zlyhali? Ak je vaša odpoveď áno, mali ste čo do činenia s ambivalentným priateľom alebo s niekým, komu sa hovorí „frenemies“.

Foto od Brightside

Kto sú títo „frenemies“ alebo „šialenci“ a ako môžu zničiť vaše fyzické a duševné zdravie?

Ambivalentní priatelia alebo šialenci sú ľudia, ktorí predstierajú, že sú vaši priatelia, ale v skutočnosti vám závidia (frenemy = priateľ + nepriateľ). Sú to ľudia z vášho najbližšieho sociálneho kruhu a môžu sem patriť priatelia, kolegovia alebo dokonca niekto z vašej rodiny. Existuje niekoľko príznakov, ktoré môžete zbadať a ktoré naznačujú, že máte s takýmto človekom dočinenia. Medzi príznaky patria tieto:

– „Frenemy“ nie je šťastný, keď sa vám darí. Sú šťastní, keď zlyháte a žiarlia na to, čo dosiahnete.
– Podkopávajú vás a ubližujú vám slovami alebo skutkami.
– Ohovárajú vás za vašim chrbtom.
– Možno vám hovoria pekné veci, ale ich výraz tváre a gestá sa nezhodujú s ich slovami.
– Obviňujú vás z neúspechov.
– Dokážu nájsť pasívne agresívne spôsoby, ako ublížiť vašim citom. Napríklad chvália niekoho iného tak, ​​aby vám ublížili.
– Ich komplimenty sa zdajú byť pekné, ale v skutočnosti sú zlé: „Nemôžeš byť taký zlý, ak to chceš.“
– Nepáčia sa im vaše príspevky a statusy na sociálnych sieťach alebo ich komentujú negatívnym spôsobom. Nikdy im však neunikne príležitosť informovať vás o svojich vlastných úspechoch.
– Robia úmyselné chyby, aby vás dostali do trápnej situácie.

Aj keď sa možno zdá, že takýto človek vo vašom živote sa možno javí ako normálna vec, nie je to vždy tak nevinné. Falošný priateľ vo vašom živote môže zvýšiť úroveň stresu, ktorý zažívate a tým poškodiť vaše fyzické a duševné zdravie. Niektoré štúdie preukázali napríklad, že dokážu zvýšiť krvný tlak, srdcový rytmus a úroveň úzkosti. V takomto vzťahu nikdy neviete, či sa na osobu môžete spoľahnúť alebo nie. Podporia vás, keď budete potrebovať pomocnú ruku, alebo vám podkopnú nohy? Žiarlivosť a závisť, ktoré sú základom tohto falošného priateľstva ničia akúkoľvek šancu na rešpekt, dôveru a lásku medzi dvoma ľuďmi.

Takže, ak si uvedomíte, že jeden z vašich priateľov je v skutočnosti nepriateľom, je čas premýšľať o budúcnosti takéhoto vzťahu.

Ako sa môžete vysporiadať s takýmito ľuďmi a ukončiť toxické vzťahy:

Porozprávajte sa so svojim skrytým nepriateľom a povedzte mu, že ste videli jeho manipulácie a že ste unavení z toho, že vás podkopáva a ubližuje vám. Buďte úprimní a nebojte sa, že táto diskusia môže viesť k rozpadu vzťahu, pretože je to niekedy jediná možnosť.
Dajte si vo vzťahu pauzu. Romantické vzťahy niekedy potrebujú prestávku, rovnako ako aj priateľstvá, najmä keď je to ťažké. Prestávka vám umožní upokojiť sa a prehodnotiť váš vzťah.
Pomaly sa vzďaľujte. Ak sa obávate úprimnej reči, môžete sa od svojho (ne)priateľa vzdialiť či už priestorovo alebo časovo. Ak tak chcete urobiť, môžete napr. namiesto telefonovania začať odosielať textové správy, dlhšie reagovať a písať kratšie správy. Môžete tiež tvrdiť, že ste príliš zaneprázdnený na osobné stretnutia.
Udržujte svoje úspechy v tajnosti. Nedávajte príliš veľa dôvodov na to, aby na vás žiarlili. Obmedzte prístup k informáciám súvisiacim s vašimi plánmi, cieľmi a úspechmi.
Znovu zvážte svoj vzťah, ak je tento človek dôležitou osobou vo vašom živote a z nejakého dôvodu s nim nechcete prerušiť kontakty alebo sa nechcete rozísť. Pokúste sa zistiť, či jeho závisť a konkurenčné boje môžu byť pre vás dobré a môžu vás stimulovať k ďalším úspechom.

Je tu ešte jedna dôležitá vec. Aj keď si to neuvedomujeme, občas aj vy môžete byť falošným priateľom pre niekoho iného. Potom, čo ste si prečítali tento článok, položte si otázku: „Som dobrým priateľom?“

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.