Rúška sú pevnou súčasťou nášho života už niekoľko mesiacov. A možno povedať, že sú nevyhnutné pre ochranu ľudí pred nepríjemným koronavírusom. Vedci sa však zamerali na testovanie viacerých druhov rúšok, aby nám odporúčili ktoré skutočne fungujú a ktoré naopak menej alebo vôbec.

Tím vedcov z Duke University v Severnej Karolíne vykonal testy na 14 rúškach rôzneho materiálu, a to od bavlnených až po šatky a rôzne respirátory. Použili metódu merania prenosu kvapôčiek počas bežného rozprávania sa ľudí, pričom im k tomu pomohla kamera a tiež laser. Testy napokon ukázali, ktoré pokrývky tváre sú najlepšie a ktoré najhoršie. Poďme si teda podrobne rozobrať jednotlivé rúška a dozviete sa aké sú účinné.

Bežné jednorázové rúška dostupné v lekárni dopadli veľmi dobre a ukázalo sa, že skutočne fungujú pri zastavení šírenia koronavírusu:

Masky s ventilom N95 neohrozujú nositeľa, ale môžu znižovať ochranu ostatných ľudí:

Pletené rúška dopadli najhoršie čo sa týka prenosu kvapôčok, keďže ich prenos nedokážu zastaviť:

Polypropylénové masky sa dostali na celkové tretie miesto v ochrane pred vírusom:

Takéto jednovrstvové rúško nevyčnievala od ostatných, je tiež dostačujúco účinné:

Bavlnené masky, ktoré si zväčša vyrábate doma, sa taktiež ukázali ako veľmi účinné pri zastavení šírenia vírusu:

Najhoršie v celom testovaní dopadla šatka, ktorú niekto využíva aj ako rúško, pretože materiál šírenie kvapôčiek nezastavil, ale ich iba rozdelil na menšie, ktoré sa dokonca ľahšie šíria vo vzduchu:

Podobne dopadli aj tieto vcelku obľúbené šatky, ktoré taktiež nie sú príliš účinne pri ochrane ich nositeľa:

Totálnym víťazom sa stali masky N95 používané najmä zdravotníckymi pracovníkmi. Svojho nositeľa dokážu ochrániť najspoľahlivejšie:

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.