Kúpeľňa sa v súčasnosti stáva čoraz viac miestom relaxácie, oddychu, občerstvenia či akýmsi útočiskom od chaosu a stresu. Aby ste sa v kúpeľni naozaj cítili príjemne, dôležité je mať ju vkusne zariadenú v materiáloch, farbách, textúrach a ozdobách, ktoré odrážajú vašu osobnosť a vyvolávajú príjemné pocity. Takto sa pre vás kúpeľňa stane okrem iného aj miestom inšpirácie.

Nižšie vám prinášame niekoľko štýlov kúpeľní spolu s popisom. Už je len na vás, pre ktorý štýl kúpeľne sa rozhodnete!

Kúpeľňa v dobovom štýle
dobovom štýle

Čisté línie, prehľadné plochy otvoreného priestoru a minimalistická ozdoba sú charakteristickými znakmi kúpeľne v dobovom štýle. V dobovej kúpeľni možno nachádzať veľa lešteného tvrdeného dreva, kovové zvýraznenia a čistú a jednoduchú paletu farieb.

Na vytvorenie vizuálneho kontrastu sa používajú svetlé a tmavé prvky. Jadrom dobového štýlu je jednoduchosť a dôraz sa kladie na detaily. Okrem umývadlovej dosky a podlahy vyrobenej z odolného kameňa, dreva alebo dlaždíc, dbajte aj na kvalitné kľučky vyrobené z tlmeného brúseného kovu.

Kľúčové vlastnosti dobových kúpeľní sú elegancia, minimalizmus, sklenený sprchovací kút, dlaždice s motívom, tenké zrkadlá, najnovšie technológie ako digitálne ovládače sprchy a inteligentné zrkadlá.

Čierno-biela paleta je obľúbenou voľbou v dobových kúpeľniach, avšak akákoľvek farebná kombinácia s vysokým kontrastom je vhodná.

Kúpeľňa v eklektickom štýle

Kúpeľňa v eklektickom štýle

Eklektický štýl obsahuje tak trochu zo všetkého. Eklektická kúpeľňa sa skladá zo starostlivo vybratej kolekcie dizajnových prvkov. Možno tu nájsť aj neočakávané, ako napríklad vzor fleur-de-lis v neočakávanej žltej farbe alebo trblietavý krištáľový luster zvýraznený zlatou patinou.

V tomto štýle sú bežné neobvyklé farebné možnosti a kombinácie textúr, materiálov a povrchových úprav.

Moderné kúpeľne

Moderné kúpeľne

Kúpeľne v modernom štýle sú elegantné, výrazne, presvedčivé a zároveň jednoduché s čistými a priamymi líniami a bez akéhokoľvek neporiadku. Sú to práve rovné čiary, ktoré sú charakteristickým znakom moderných kúpeľní a možno ich vidieť v umývadlových skrinkách alebo aj umeleckých dielach.

Vysoko kvalitné materiály ako kameň, porcelán, teakové drevo a mramor sú bežnými prvkami moderného dizajnu.

Kúpeľňa v modernom štýle sa zameriava viac na architektúru, čo znamená, že farebná paleta je skôr čistá, biela, jemná, neutrálna a čierna farba. Rôzne odtiene farieb sa prejavia skôr vo forme kúpeľňových doplnkov ako sú osušky či rastliny.

Medzi kľúčové prvky modernej kúpeľne patria pohyblivý toaletný stolík, sklenený sprchovací kút, voľne stojaca vaňa, efektívne osvetlenie, bezrámové zrkadlá a minimalistické kohútiky.

Tradičné kúpeľne

Tradičné kúpeľne

Tradičné kúpeľne sú pohodlné, funkčné, praktické a nadčasové, s lesklými povrchmi a špičkovými materiálmi.  Na rozdiel od minimalistických moderných kúpeľní alebo moderných kúpeľní zameraných na trendy, tradičné kúpeľne uprednostňujú „zdravé“ množstvo dekoratívnych detailov a klasickú eleganciu.

Leštené drevo, použitie skla, dlaždíc a mramoru sú neoddeliteľnou súčasťou tradičných kúpeľní.

Farby v tradičných kúpeľniach sú jemné a relaxačné. Jemné neutrálne farby a bledé odtiene modrej, zelenej alebo pre akýsi bohatší vzhľad aj hlbšie odtiene modrej, hnedej, šedej farby sú do tradičných kúpeľní vhodné.

Kľúčovými vlastnosťami kúpeľní v tradičnom štýle sú elegantné kamenné pulty, podlahy alebo úpravy stien, osvetlenie v starožitnom štýle, klasická vaňa, toaletný stolík, obklady, tapety a ozdobné lišty.

Kúpeľňa v ázijskom štýle

azijska kupelna

Kúpeľne v ázijskom štýle sú zdobené striedmo a maximalizujú otvorený priestor, svetlo a atmosféru. Pre zvýraznenie priestoru kúpeľne je vhodné použiť zelené rastliny, ktoré zároveň poskytujú farebný kontrast.

V ázijských kúpeľniach sa zvyčajne používa veľa jemnej hnedej, béžovej a krémovej farby. Podlaha môže byť z lešteného dreva. Súčasťou kúpeľne v ázijskom štýle je i mramor, rôzne dlaždice a zvýraznenie určitých prvkov.

Kúpeľňa v plážovom štýle

plážová kúpeľna

Kúpeľne v plážovom štýle pôsobia neformálne, ľahko a vzdušne. Zameriavajú sa na prírodné materiály. Plážové kúpeľne sa môžu opierať o kúpeľne tradičné, súčasné alebo niekde medzi tým – dôležité je udržiavať náladu uvoľnenú a sviežu.

Plážové kúpeľne používajú farby inšpirované pobrežím, pieskom, oblohou a morom, aby vytvorili dojem pláže. Svieža biela farba spojená s prímorskou modrou je obľúbenou paletou, aj keď to určite nie je jediná možnosť. Chladné odtiene modrej a aqua sa používajú na vytvorenie upokojujúceho a relaxačného efektu.

Dekoratívne ozdoby môžu zahŕňať jutové textílie, mušle, piesok, umenie s oceánskou tematikou a rôzne doplnkové farby. Výrazné biele prvky dodajú kúpeľni sviežosť a zvýraznia chladné a tlmené modré či zelené odtiene.

Kľúčové vlastnosti kúpeľní v plážovom štýle sú odvážne dlaždice, priestranná sprcha, textúrované prvky – ako sú kamienkové dlaždice, zvetrané drevo a perleť, obloženie steny, tematická tapeta, výrazné prvky v sviežich pobrežných farbách.

Kúpeľňa v remeselnom štýle

Remeselné kúpeľne zdôrazňujú jednoduchú krásu prírodného dreva a jeho kvalitné spracovanie, čím vytvárajú príjemnú a útulnú atmosféru. Kúpeľne v remeselníckom štýle sú prírodné, ale zároveň rafinované a jednoduché avšak bez toho, aby boli úplne minimalistické.

Remeselnícky štýl kúpeľne kladie dôraz na remeselné a ručne vyrobené drevené dobové kúsky s vysokou úrovňou detailov a zvýraznení.

Prvky kúpeľne v remeselníckom štýle obsahujú bohaté zemité tóny, žiarivú zeleň a teplé neutrálne prvky, ktoré dobre ladia s prírodným drevom.

Dizajnové komponenty majú tendenciu byť výnimočnej kvality a môžu zahŕňať detaily zo žuly, skla a kovu.

Medzi kľúčové vlastnosti kúpeľní v remeselníckom štýle patria umývadlová skrinka v štýle Shaker, ručne vyrobené dlaždice, sýte, stredné až tmavé tóny dreva, pulty, podlaha a úprava stien je z prírodného kameňa, umelecké vitráže, teplé osvetlenie v obdĺžnikových a štvorcových tvaroch s geometrickými detailmi.

Farmárske alebo vidiecke kúpeľne

vidiecke kúpeľne

Kúpeľne vo farmárskom štýle sú v súčasnosti veľmi populárne. Sú čiastočne rustikálne či vidiecke a možno v nich nájsť aj moderné prvky. Kúpeľne vo farmárskom štýle sú plné jedinečných detailov.

Posuvné dvere na koľajniciach sú obľúbeným dizajnovým prvkom. Typické pre tento štýl sú vysoké stropy s otvorenými trámami, veľké množstvo lešteného dreva a veľa bielych, sklenených a kontrastných detailov.

Kúpeľne v štýle farmy uprednostňujú jednoduché, prirodzené palety farieb. Biela s ostrým čiernym lemom je obľúbenou voľbou; pre sýtejšie odtiene hľadajte neutrálne farby inšpirované prírodou a ďalšie klasické farby.

Kľúčovými prvkami kúpeľní v štýle farmy sú umývadlová skrinka v štýle Shaker, osvetlenie v štýle stodoly, obložené steny, Claw-foot vaňa, posuvné dvere, umývadlo v štýle žľabu.

Industriálne kúpeľne

Industriálne kúpeľne

Industriálny štýl je podobne, ako v kúpeľniach moderného štýlu, zameraný na minimalizmus, výrazné farby, vysoko kontrastné párovanie a chladne prenikavý prvok elegantnosti a jednoduchosti.

Kúpeľne v industriálnom štýle uprednostňujú praktické, odolné povrchy a nachádzajú krásu skôr v tom, ako veci fungujú, než v zdobení povrchov.

Bežným dizajnovým prvkom je zmiešané drevo, biele zvýraznené prvky a mramorové dosky.

Základ farebnej palety v kúpeľni industriálneho štýlu zvyčajne tvoria použité suroviny a  občasne zakomponované nasýtené farby.

Kľúčové vlastnosti kúpeľní v industriálnom štýle sú sprchovací kút zo skla a ocele, materiály ako betón, nehrdzavejúca oceľ, tehly a tvárnice, drezy a umývadlá, robustné posuvné dvere, odkryté rúry a železiarsky materiál a kohútiky.

Kúpeľňa v stredomorskom štýle

Kúpeľňa v stredomorskom štýle

Kúpeľne v stredomorskom štýle zdôrazňujú prírodné materiály ako drevo, tehly a kameň, čím vytvárajú neformálne elegantný zemitý vzhľad inšpirovaný slnkom a morom. Kúpeľne v stredomorskom štýle môžu obsahovať moderné prvky, avšak dôraz sa kladie na viac klasiku, ktorá prešla skúškou času.

Tkané koberce v sýtych farbách zdobia podlahy alebo steny kúpeľní v stredomorskom štýle.

Textúry, osvetlenie a veľké množstvo výrazných kontrastných farieb vnášajú kúpeľni v stredomorskom štýle originalitu.

Bohaté odtiene inšpirované teplou zemou a trblietavým morom vyzerajú v stredomorskej kúpeľni nápadne, najmä na upokojujúcom pozadí bieleho a prírodného dreva.

Medzi kľúčové vlastnosti kúpeľní v stredomorskom štýle zaraďujeme zdobené kúpeľňové osvetlenie, farebné dlaždice, leštené kovy ako tepaná meď, tepané železo, bronz vtieraný olejom a starožitná mosadz, zrkadlo potvrdzujúce štýl kúpeľne, biele steny, umývadlá zaoblených a organických tvarov.

Retro kúpeľne

retro štýl kúpeľne

Kúpeľne v retro štýle využívajú vintage nábytok v štýle Eames a zdobia ho nádhernými prvkami, ako sú kovy z brúseného zlata a veľké zrkadlá v jedinečných tvaroch.

Gýčovité detaily Vintage v zábavných farbách sú neoddeliteľnou súčasťou retro vzhľadu a atmosféry. Retro štýl používa farby na zvýšenie kontrastu a vizuálnej príťažlivosti. Na vytvorenie pokojného dojmu v tomto prostredí sa používa svieža a iskrivá biela farba.

Kúpeľňa v škandinávskom štýle

Kúpeľňa v škandinávskom štýle

Škandinávske kúpeľne sú o jednoduchosti, elegancii a funkčnosti. Dôraz sa kladie na čisté línie a celkovú nekomplikovanú a ľahkú neformálnu estetiku.

Tmavé a svetlé farby sa používajú na zjednotenie dizajnových prvkov a na vytvorenie súdržnosti.

Kúpeľňa v škandinávskom štýle svojou uhladenosťou, bez zbytočných ozdôb a nadmernej výzdoby pripomína kúpeľňu v dobovom štýle.

Kúpeľňa v štýle Shabby-Chic

Štýl shabby-chic je plný sladko romantických detailov. V tomto štýle sa používa veľké množstvo bielej farby spolu s množstvom jemných pastelových farebných zvýraznení.

Krajkové materiály, kvetinové vzory a umelecké diela, akcenty z brúseného kovu a detaily stužiek sú súčasťou štýlu shabby chic.

Dôraz kladený na atmosféru, svetlo a otvorený priestor dávajú tomuto štýlu ľahko osviežujúci pocit, ktorý prináša pocit pokoja a relaxácie.

Kúpeľňa v štýle juhozápadu

Kúpeľňa v štýle juhozápadu obsahuje indiánske prvky spolu s tónmi juhozápadu.

Nachádzame tu zmes prírodných drevín, ručne tkaných tapisérií a kobercov s pôvodným vzhľadom, množstvom surovín a organických povrchových úprav a ručne vyrobených remeselných predmetov, ako sú koše, keramika a vázy.

Detailné snímky a zložité vzory sú bežným doplnkom výzdoby v juhozápadnom štýle.

Rustikálne kúpeľne

Kúpeľňa v rustikálnom štýle je obdobou remeselníckeho štýlu, ako aj vidieckeho či farmárskeho štýlu.

V rustikálnom štýle je k dispozícii dostatok dreva s dôrazom na surové a organické povrchové úpravy. Remeselné spracovanie je nevyhnutnou súčasťou tohto dekoru, pretože trvanlivosť je jedným z hlavných cieľov konštrukcie v rustikálnom štýle.

Kúpeľne v rustikálnom štýle odrážajú odtiene prírodných materiálov, ako je kameň a teplé drevo, farbami a zvýrazneniami v podobných odtieňoch, aby pôsobili bohato a útulne.

Medzi kľúčové znaky kúpeľní v rustikálnom štýle patria napríklad drevo alebo toaletný stolík v drevenom vzhľade, umývadlá uložené na doske a vyrobené z kameňa alebo medi, pulty, podlahy a úpravy stien z prírodného kameňa, medená vaňa, hlboká vaňa v japonskom štýle alebo klasická vaňa na nožičkách.

Kúpeľňa v prechodnom štýle

Kúpeľne v prechodnom štýle v sebe zahŕňajú staré aj nové dizajnové prvky. Sú akousi hranicou medzi tradičným a súčasným štýlom kúpeľne.

Cieľom prechodného štýlu je dosiahnuť funkčnosť aj praktickosť.

Drevo, kameň, sklo a exotické povrchové úpravy nie sú v týchto typoch kúpeľní neobvyklé. Unikátne detaily, ako sú vzorované podlahy, kovy s tmavou povrchovou úpravou a remeselné kľučky dverí si v prechodnom štýle kúpeľne nájdu svoje miesto.

Či už sa rozhodnete pre chladné alebo teplé odtiene, farby v kúpeľni v prechodnom štýle sú zväčša jemné a nepatrné. Pre bohatší vzhľad zvážte modré, hnedé, sivé alebo drevené tóny.

Kľúčové črty kúpeľní v prechodnom štýle sú napríklad toaletný stolík v štýle Shaker, svetlé kamenné pulty, podlahy alebo úpravy stien z materiálov ako mramor a kremeň, umývadlo umiestnené pod doskou, samostojaca vaňa, sklenený sprchovací kút.

Tropický štýl kúpeľne

tropická kúpeľňa

Kúpeľne v tropickom štýle sa zvyčajne vyznačujú jednoduchým estetickým dizajnom so zameraním na svieže zelené lístie a špičkovú kvalitu spracovania použitých materiálov.

Podlahy sú z exotického kameňa alebo lešteného dreva, stropné trámy sú otvorené s dostatkom zelene a detailov s prírodným nádychom. Otvorené rozloženie kúpeľne ponúka dostatok svetla a priestoru.

Kúpeľňa vo viktoriánskom štýle

Kúpeľňa vo viktoriánskom štýle ponúka dizajnové prvky ako sú obklady v tóne šperkov, zlaté ozdobné akcenty, kvetinové potlače, vane umiestnené na nožičkách a umývadlá na podstavci.

Medzi bežné ozdobné prvky patria maľované gombíky a rukoväte, zložité koberčeky a zmes rôznych farebných drevín a povrchových úprav.

Biela farba je vo viktoriánskej kúpeľni výrazná a odráža sa vo výraznom zastúpení porcelánového nábytku.

 

Užitočné zdroje:

https://www.houzz.com/magazine/your-guide-to-10-popular-bathroom-styles-stsetivw-vs~125505865

https://www.homestratosphere.com/bathroom-styles/

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.