Veľká rana pre ekológiu a aj ľudstvo, ktorá neveští nič dobre. Vedci prišli na to, že Grónsko a tiež Antarktída strácajú ľad až 6-krát rýchlejšie ako tomu bolo v 90. rokoch. Toto topenie tak spôsobuje nárast hladiny oceánov o približne 25%.

antarctica fotografia
Foto od jplenio

Tento fakt je o to horší, že ide o dve najviac zaľadnené plochy na celom svete. Od roku 1992 do roku 2017 tak došlo k úbytku 6,4 bilióna ton ľadu, čo je skutočne obrovské číslo.  Ak sa pozrieme na hladinu oceánov, tak tá sa odvtedy zdvihla o takmer 2 centimetre. K tejto nelichotivej situácii sa vyjadril aj uznávaný profesor Anfrew Shepherd zo Spojeného kráľovstva. „Sú to veľmi zlé správy. V súčasnosti spôsobuje toto masívne roztápanie ľadovcov nárast hladiny svetových oceánov až o 25% oproti 90. rokom.“ Ďalej dodal, že to bude mať veľký dopad pre budúcnosť, pobrežné záplavy, ale aj erózie.

ice melting fotografia
Foto od NASA Goddard Photo and Video

Medzivládna komisia pre zmenu klímy sa týmto problémom zaoberá už dlhodobo. Ešte v roku 2014 predpokladali, že hladiny svetových oceánov sa do roku 2100 zdvihnú až o neuveriteľných 53 centimetrov, avšak zrejme sa mýlili. Ak to bude pokračovať takýmto spôsobom, tak sa predpokladá nárast hladiny až o 70 centimetrov. A v prípade, že sa tieto predpovede potvrdia, tak to bude mať strašný dopad na ľudstvo. Dôjde totiž k tomu, že každý rok bude v ohrození až 400 miliónov ľudí kvôli povodniam.

 

 

Zdroj: tvnoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.