Lankaran v Azerbajdžane ukrýva množstvo skvostov, medzi ktorými je aj väznica, odkiaľ utiekol Stalin

386

Keby mal umelec nakresliť mapu Azerbajdžanu, jeho najjužnejšia časť by bola pokrytá záhradami so zeleným čajom, citrusovými kríkmi a pobrežná línia by bola posiata malebnými majákmi. Je to zaujímavá krajina, no dnes vám predstavíme zrejme najzaujímavejší región. Lankaran v Kaspickom mori je veľkolepou oblasťou, ktorá ukrýva skutočne zvláštne tajomstvá. 

Azerbajdžanská čajová kultúra sa začala práve v Lankarane, tento región je totiž veľmi hrdý. Povesti o priateľskosti a pohostinnosti tamojších ľudí sú pravdivé. Tí sú totiž neustále pripravení ponúknuť vám svoj čaj a trpezlivo vysvetliť, ako sa dostať do troch najzaujímavejších častí tohto úchvatného regiónu. Za symbol regiónu sa považuje maják Lankarani, ktorý postavili v 18. storočí. Pod majákom sa nachádza tajný podzemný tunel a ten je prepojený so Zindanskou vežou. Táto opustená budova bola postavená ako súčasť lanánskej pevnosti a kedysi bola rozhodujúcim prvkom v obrannom systéme mesta.

V predsovietskych rokoch sa táto veža až do začiatku 20. storočia využívala ako väzenie a zdá sa, že stará budova sa odvtedy takmer vôbec nezmenila. Kedysi držala v zajatí jedného z najkontroveznejších a možno povedať, že aj najkrutejších vládcov svetovej histórie – Josepha Stalina. Stalin tam bol údajne väznený ešte ako mladý revolucionár, no vtedy údajne unikol podzemným tunelom za pomoci Mammada Amina Rasulzadeha, čiže zakladateľa Azerbajdžanskej demokratickej republiky. Budova, ktorá upadla do havarijného stavu, už bohužiaľ nie je otvorená pre návštevníkov.

 

V malej dedinke Archivan, neďaleko hranice s Iránom, sa nachádza veľmi zvláštny prírodný fenomén: Yanar Bulag, čo znamená „Horiaca jar“. Prameň napájaný vodou je tu osvetlený plynným metánom, ktorý horí. Dedinčania sa tam zastavujú s džbánmi a cestujúcich volajú, aby si naplnili fľašu s vodou. Voda je aj napriek nezvyčajným horľavým vlastnostiam úplne pitná. V dutom priestore pod prameňom sa nachádza hromada melónov.
Pokiaľ ide o farbu aj vôňu, voda je úplne normálna, zvláštna je len tým, že po vznietení horí päť až 10 sekúnd.

Ďalším skvelým miestom je Národný park Hirkan. Domov ohrozených perzských leopardov, starodávnych stromov či scénických rybníkov – je tam mnoho obľúbených oblasti pre rybolov, pikniky, popoludňajší čaj, pešiu turistiku aj ochladenie sa po horúcom a rušnom dni.

Zdroj

Foto: youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre