Vyplatiť celé auto naraz v hotovosti nie také jednoduché a táto finančná položka býva zväčša veľmi vysoká. Leasing je častá forma jednoduchšieho nadobudnutia motorového vozidla, poprípade iného majetku. Je vhodná pre fyzickú (súkromnú), ale i právnickú (spoločnosť) osobu. Trh dnes ponúka rôzne typy leasingov a my si ich dnes predstavíme a vysvetlíme rozdiely medzi nimi.

Finančný leasing

Na začiatku sa stáva majiteľom vozidla lízingová spoločnosť. Osoba alebo firma má však odkupné právo a po splatení všetkých splátok sa stáva vlastníkom klient. Väčšina spoločností vyžaduje prvú zvýšenú splátku v podobe akontácie. Náklady spojené s prevádzkou vozidla ako servis, poistenie a podobne, si platí klient a nepripadá to na úkor lízingovej spoločnosti. Tento druh leasingu býva najviac populárny medzi súkromnými osobami, avšak podmienky sú vhodné aj pre firmy. Tie ale často volia druhú možnosť a ňou je operatívny leasing.

 

Operatívny leasing

Operatívny lízing môžeme nazvať inak aj ako prenájom auta. Výhodu tohto typu lízingu je, že o údržbu ako servis, poistenie, opotrebenie a podobne sa stará lízingová spoločnosť a tieto náklady nepripadajú na osobu splácajúcu mesačné splátky. Tento druh lízingu začínajú využívať aj fyzické osoby a lízingové  spoločnosti tak upravujú svoje podmienky a ponúkajú individuálny prístup. Nie je potrebné platiť žiadnu akontáciu a ak klientovi neprekáža, že auto aj po splatení nebude jeho osobným majetkom je voľba operatívneho leasingu správna. Nevýhodou môže byť obmedzený počet kilometrov, ktorý môže byť limitovaný napríklad na 25 000 km ročne. Preto si treba dôkladne preštudovať obsah zmluvy a ujasniť si na akú prácu budete auto používať.

 

Spätný leasing

Existuje ešte jeden špeciálny typ leasingu, ktorý ale nie je veľmi známy a nazýva sa „spätný.“ Osoba predá majetok  lízingovej spoločnosti. Tá ho následne prenajíma tejto osobe za mesačné splátky. Prečo by to však niekto robil? Odpoveďou je potreba kapitálu, ktorú vyžaduje podnikateľ (firma) investovať inakam.

nie je fyzickými osobami často využívaný, ale každým rokov pribúda čoraz viac klientov. Netreba sa báť a veriť poverám typy: „Operatívny leasing nie je vhodný pre fyzické osoby, je vhodný pre právnické…“ Treba si dôkladne zvážiť na aký účel chcem využívať svoje vozidlo a poprípade či sa chcem starať o jeho údržbu. Verím že vám tento článok ozrejmil výhody a nevýhody jednotlivých typov a pomohol sa vám lepšie rozhodnúť.

 

 

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.