Niektoré látky sú pre vás známe viac, o iných viete takmer všetky dostupné informácie. Látku zvanú lecitín môžeme evidovať najmä z etikiet potravín (napríklad proteínových práškov), kde plnia funkciu emulgátora. Je táto látka osožná aj iným spôsobom? Aké typy lecitínu poznáme? Je v súvislosti s lecitínom evidované aj nejaké zdravotné riziko?

Názov produktuCenaPrečo kúpiť
Super Lecitin Zobraziť v obchodeObohatený o vitamín E + skvelá cena
Jamieson Lecitín. Zobraziť v obchodeCelosvetová značka
Namaximum Lecitín Zobraziť v obchodeEkonomická voľba
GymBeam Lecitín Zobraziť v obchodeCena / Kvalita

 

lecitín

Čo to je lecitín?

 

Termínom lecitín označujeme substanciu, ktorá sa v prirodzenej forme vyskytuje v našom organizme. Je to látka zložená z mastných kyselín, je využívaná v rozličných druhoch potravinárskych produktov a medicínskych preparátov 1. Nechýba ani v doplnkoch výživy. V prípade práškových produktov je primárne využívaný ako emulgátor, teda látka, ktorá vylučuje zmiešanie tukov alebo olejov s inou látkou (evidovať ho možno najmä v zložení proteínov). Podľa niektorých zdrojov je sójový lecitín látkou významnou pre využitie v prípade zníženia cholesterolu 2.

sója
Sója je najlepší zdroj lecitínu

Chcete kúpiť lecitín? Nakupujte iba od overených predajcov !

Zdroje lecitínu:

 

Zdroje lecitínu, z ktorých sa táto látka extrahuje, sú nasledovné:

  • Sójové bôby
  • Slnečnicové semienka
  • Vajíčka

 

Ak by sme sa pozreli na trh doplnkov výživy a analyzovali ho, prišli by sme na to, že sójový lecitín je najčastejšie sa vyskytujúcou formou lecitínu. Rovnako je tomu tak aj v prípade potravín.

 

Medzi ďalšie zdroje lecitínu patria tieto potraviny:

  • Živočíšne tuky
  • Ryby
  • Kukurica

Najlepší lecitín – Kde kúpiť ?

Ak si chcete sójový lecitín kúpiť, zvážte váš nákup iba u overených predajcov doplnkov výživy. Máte tak záruku, že dostanete kvalitný výživový doplnok a zároveň výbornú cenu. V tabuľke nájdete nami odporúčané produkty a predajcov.

Názov produktuCenaPrečo kúpiť
Super Lecitin Zobraziť v obchodeObohatený o vitamín E + skvelá cena
Jamieson Lecitín. Zobraziť v obchodeCelosvetová značka
Namaximum Lecitín Zobraziť v obchodeEkonomická voľba
GymBeam Lecitín Zobraziť v obchodeCena / Kvalita

 

Účinky lecitínu

 

Z hľadiska trávenia

môže optimalizovať hlien vo vašom čreve a týmto spôsobom podporiť korektný proces trávenia. Tento proces je uľahčený, v prípade dostatočného množstva hlienu dochádza taktiež k ďalšiemu pozitívnemu javu – ochrane stien čreva a ich štruktúr 4. Táto látka môže byť prospešná aj napriek tomu, že je vaše črevo z vyššie spomínaného hľadiska v dobrej kondícii – pozitívne vplýva aj v prípade syndrómu dráždivého čreva.

Srdce

V prípade kardiovaskulárnych ochorení, zdravia srdca, môže mať sójový lecitín pozitívny vplyv, najmä ak sa už nachádzate v rizikovej skupine s prejavmi, k akým patria vysoký krvný tlak alebo choroby srdca. Našli sme jednu malú štúdiu podporujúcu toto tvrdenie niektorých odborníkov na výživu, jednoznačne je v tejto oblasti potrebný významnejší výskum 5. Väčšiu podporu má vo vedeckej obci možnosť, že sójový lecitín môže pomôcť v znížení hladín zlého cholesterolu.

V oblasti mentálneho zdravia

Lecitín je zaujímavý tým, že obsahuje látku zvanú cholín. Tá je dôležitá pre komunikáciu na mozgovej úrovni. Klinický výskum predstavuje informácie o tom, že ak je vaša strava bohatá na cholín, môže to pozitívne vplývať na funkčnosť vašej pamäte. Rovnako môže byť osožný v prípade pacientov s Alzheimerovou chorobou 6.

Účinky na pleť

Pleť môže taktiež ťažiť z prítomnosti lecitínu v strave – v oblasti hydratácie a regenerácie. Nachádza sa v niektorých preparátoch určených pre starostlivosť o pleť. Je využívaný pre vlastnosť zmäkčiť pokožku, čím obnovuje jej hladký povrch a napomáha správnej hydratácii. V prípade produktov z radu starostlivosti o pleť je vo väčšine takýchto prípravkov využívaný hydrogenovaný lecitín.

Sójový lecitín ako výživový doplnok

 

Sójový lecitín je najčastejšie predávaný vo forme kapsúl (granulovaný lecitín). Sója a doplnky výživy vyrábané zo sóje získali všeobecnú popularitu kvôli možným zdravotným benefitom 3.

Taktiež je možné zakúpiť slnečnicový lecitín v tekutej alebo práškovej forme. Nepatrí k najvyhľadávanejším produktom. Kedy po ňom môžete siahnuť? Je vhodný pre tých, ktorí sú alergický na produkty zo sóje, prípadne sa jej vo všeobecnosti z akýchkoľvek dôvodov vyhýbajú. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že konzumenti majú obavy z geneticky modifikovanej sóje. Slnečnicové semienka nepatria k plodinám, ktoré sú geneticky modifikované. To sa naopak nedá povedať o masovej produkcii sóje.

 

Vedľajšie účinky lecitínu

 

Opatrní by mali byť tí, ktorí sú alergickí na vajcia a sóju. Odporúčame sa im vyhnúť produktom, ktoré obsahujú tieto spomínané formy lecitínu, aby predišli alergickej reakcii.

V podstate naozaj široké spektrum potravín obsahuje zanedbateľný podiel lecitínu. Netreba sa toho obávať, na druhej strane, alergikom neodporúčame  konzumovať produkty, v ktorých je priamo uvedený obsah lecitínu, najmä čo sa týka doplnkov výživy.

Bezpečná denná dávka lecitínu vo forme doplnku výživy by nemala presiahnuť 5000 mg (5 g).

Odporúčame

, Neznámy lecitín – V čom vie táto látka pomôcť nášmu zdraviu?Lecitín vo forme doplnku výživy kupujte iba u overeného predajcu s kontrolovaným výrobným procesom. Tento produkt podľa nás spĺňa kritéria kvalitnej kúpy. Pozitívne recenzie, výbornú cenu aj kvalitu

Zobraziť v akcií

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.