„Večne živý“ Lenin si želal, aby sa Rusku v I. svetovej vojne nedarilo. A prečo? Toto a ešte viac zaujímavosti sa dozviete v článku

11280

Vladimir Lenin bol na čele boľševickej strany a vždy sníval o tom, že sa raz zmocní celého Ruska a za pár rokov aj šestiny celého sveta. Napokon sa mu to v roku 1917 podarilo a výrazne sa zapísal do celosvetových dejín. Prečítajte si o ňom niekoľko zaujímavosti.

Foto od wikimedia

Fakt č. 1: Lenin sa narodil vo vzdelanej rodine. Sám študoval právo na Kazanskej univerzite, odkiaľ ho však z dôvodu účasti na študentskom proteste vylúčili.

Fakt č. 2: Jeho brat bol popravený. Zabitie jeho staršieho brata, ktorý bol členom revolučnej skupiny, tiež ovplyvnilo Leninovu politiku.

Fakt č. 3: Lenin bol zatknutý pre jeho politickú činnosť v roku 1895. Bol dokonca poslaný aj na Sibír, kde strávil tri roky. Stretol tam a neskôr sa aj oženil s Nadeždou Krupskou.

Fakt č. 4: Jeho skutočné meno je Vladimir Iljič Ulyanov, pseudonym „Lenin“ prijal v roku 1902. Ruskí revolucionári si zvykli naschvál meniť mená.

Fakt č. 5: Bol zaritý marxista a veril, že len jeho výklad marxizmu je autentický.

Fakt č. 6: Lenin strávil veľa času v západnej Európe, a práve tam sa stal vodcom boľševickej frakcie – ruskej strany sociálno-demokratických robotníkov. Lenin sa následne vrátil do Ruska a začal vystupovať proti vláde, aby ovládol túto krajinu svojou boľševickou stranou.

Fakt č. 7: Bol bezohľadný. Leninova ideológia bola autoritárska. Mal na svedomí masové zabíjania, popravy a zatýkania.

Fakt č. 8: Len tesne unikol atentátu. Po verejnej reči v Moskve v auguste 1918 bol Lenin postrelený a zranený. Útok prežil a dokonca zvýšil jeho popularitu.

Fakt č. 9: Lenina trápilo v posledných rokoch života zdravie. Napokon padol 21. januára 1924 do kómy a v ten istý deň aj zomrel.

Fakt č. 10: Dúfal, že Rusku sa v I. svetovej vojne nebude dariť. Po vypuknutí tejto vojny v roku 1914 každá politická frakcia v Rusku podporovala vojnové úsilie s výnimkou Leninových boľševikov, ktorí predpovedali, že neúspech krajiny prinesie pád cára. Napokon sa tak aj stalo.

Fakt č. 11: Lenina po jeho smrti mumifikovali. Petrohrad bol na jeho počesť premenovaný na Leningrad. Následne došlo k mesačnému balzamovaciemu procesu, po ktorom vystavili Lenina na námestí v Moskve.

Fakt č. 12: Stalin bol s Leninom v blízkom vzťahu a v apríli 1922 sa stal generálnym tajomníkom komunistickej strany. Lenin však jeho vymenovanie oľutoval. Stalina označil za príliš krutého. Po Leninovej smrti prevzal moc Stalin a stal sa jedným z najznámejších diktátorov 20. storočia.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre