Leonardo Da Vinci – zaujímavosti o umelcovi, architektovi a vynálezcovi, ktorý svojimi vynálezmi a obrazmi predbiehal dobu

26584

Dnes bude reč o známom umelcovi, architektovi a čiastočne aj vynálezcovi. Pripravili sme si pre vás článok plný zaujímavosti, kde hlavným hrdinom bude všetkým dobre známy Leonardo Da Vinci. Aký život mal tento svetovo možno až najznámejší vynálezca, umelec ba až mysliteľ ? Aké príbehy sa ukrývajú sa jeho najznámejšími obrazmi ? Pripravili sme si pre vás aj zoznam jeho najznámejších vynálezov z ktorých mnohé boli naozaj vizionárske aj keď v jeho prevedení nerealizovateľné .

Článok si môžete pozrieť aj vo forme videa

 

Leonardo ako dieťa

Da Vinci Mona Lisa

Narodil sa 15. apríla 1452 neďaleko Florencie (Taliansko). Jeho pôvodným menom bolo Leonardo di ser Piero da Vinci. Od narodenia bol Leonardo da Vinci šikovným a zvedavým dieťaťom. Aj napriek tomu, že ho už v rannom detstve opustila matka, sa stal významnou osobnosťou dejín sveta. Prešiel si len základným vzdelaním, ale do školy nikdy nechodil. Pôsobil ako učeň maliara Andrea del Verrocchia. Jeho práca pozostávala z ľahšieho maľovania, skicovania a dokončovania obrazov svojho majstra. Výborne popísané Leonardove detstvo nájdete v jeho biografií .

 

mona lisa
Foto: archer10 (Dennis) 98M Views

 

Leonardo Da Vinci – umelecké diela a obrazy

Da vinci socha kresba

A aké sú najznámejšie diela od Leonarda Da Vinci? Tieto najznámejšie umelecké diela a obrazy by ste určite mali poznať aj vy.

Posledná večera

Maľba bola začatá v rokoch 1495-1496. Leonardo sa snažil vyjadriť hystériu a zúfalstvo medzi Ježišovými dvanástimi mučeníkmi, keď im Ježiš oznámil, že ho niekto z nich zradí.

Mona Lisa

Obraz označovaný ako aj „Najznámejšie, najnavštevovanejšie, najopisovanejšie, najviac ospevované a najviac parodované umelecké dielo na svete.“ Odhaduje sa, že Leonardo na ňom pracoval v rokoch 1503-1506, ale iné zdroje hovoria aj o roku 1517. Od roku 1757 toto dielo môžete nájsť v múzeu a zároveň galérii Louvre v Paríži.

Mona Lisa Louvre
Foto od Mika Baumeister na Unsplash

Dáma s hranostajom

Dielo začaté v rokoch 1489-1490. Leonardo namaľoval dokopy len štyri portréty žien. Od roku 2016 tento obraz vlastní Poľsko, nateraz je vystavený v hlavnej budove Národného múzea v Krakove.

Vitruviánsky muž

Nakreslený okolo roku 1490. Zobrazuje ideálne proporcie muža v dvoch polohách. Tento obraz vznikol podľa diela istého starodávneho rímskeho architekta Vitruvia.

Leonardo Da Vinci a jeho vynálezy

Medzi inovatívne vynálezy, ktorými Da Vinci prispel do svetovej histórie patria napríklad

Padák

Leonardo nebol prvý koho napadol koncept padáku. Už pred ním sa objavili skice podobné tým jeho u neznámeho autora. Navyše padák bol známy už v Číne a to v 11. storočí. Pravdou ale je, že Leonardov návrh bol oveľa viac premyslený ako jeho predchodcovia o čom svedčí aj expriment britského skydivera Adriana Nicholasa, ktorý použil padák zostavený podľa leonardových skíc v roku 2000 a pokus dopadol úspešne.

Koncept helikoptéry a vertikálneho lietania

Prístor, ktorý predbehol dobu natoľko, že bol nepoužiteľný. Jeho návrh stroja, ktorý pripomínal dnešné helikoptéry by mohol fungovať keby existoval motor. Bohužiaľ ľudské kosti a svaly, ktoré mali stroj poháňať nevedia vynaložiť dostatočnú energiu na to aby stroj vzlietol.

Predchodcovia robotov

Roboti, ktorých Leonardo vymyslel nefungovali na rovnakom princípe ako fungujú roboti dnes. Šlo skôr o prvú automatizáciu pohybu vôbec. Vedec, ktorý v roku 1490 zrekonštruoval leonardov plán mechanického rytiera dokázal postaviť stroj, ktorý dokazal sám chodiť, stáť alebo si sadnúť.

Potápačsky oblek

Aj keď Leonardo nebol prvý koho napadla myšlienka obleku, ktorý by dovoľoval jeho majiteľovi dýchať pod vodou jeho koncept predbehol moderných vynálezcov . Išlo o skafander z ktorého viedla trubica na povrch odkiaľ mohol človek čerpať vzduch na dýchanie pod vodou.

Tank

Aj keď bol tank prvýkrát použitý až počas prvej svetovej vojny. Leonardo Da Vinci prišiel s prototypom už o 500 rokov skôr. Obrnený transportér mal obsahovať niekoľko zbraní a diel a obsluhovať ho mal muž sediaci v ňom. Návrh vynálezu ale obsahoval vcelku výraznú chybu, ktorá zabraňovala vozidlu v pohybe. Existujú teórie, že Leonardo sa tak obával zostrojenia tejto zbrane, že chybu do plánu vložil schválne aby ho nikto nikdy nemohol zostrojiť.

Knihy o Leonardovi Da Vinci

Ako o každom velikánovi aj o Leonardovi vzniklo nespočetne veľa kníh a dokumentárnych filmov. Ak si chcete rožíšriť obzory o jeho živote aj mimo tento stručný článok, odporúčame vám nasledujúce knihy.

Leonardo Da Vinci – Walter Isaacson

Leonardo Da Vinci – Zaujímavosti a fakty zo života

  1. Leonardo väčšinu z jeho diel nedokončil a mnoho z nich zničil.
  2. Keďže miloval zvieratá, stal sa doživotným vegetariánom.
  3. V roku 1485 nakreslil plány pre prvé obrnené auto. Okrem toho nakreslil aj prvý padák, helikoptéru, lietadlo, tank, pušku, plachetnicu a lanový most.
  4. Trpel dyslexiou.
  5. Po nociach kopal na cintorínoch a kradol kosti, aby mohol študovať ľudskú anatómiu. Snažil sa však tiež zistiť, kde sa nachádza duša.
  6. Bol „posadnutý“ lietaním. Veľmi dlho študoval princíp lietania u vtákov a vydal o tom mnoho štúdií.
  7. Nakreslil mapu Európy.
  8. Nikdy sa neoženil, ani nemal žiadne deti.
  9. Mona Lisa je jeho najznámejšie dielo. Stále sa ale presne nevie, kto je osoba na obraze. Neskôr sa zistilo, že nakresliť pery mu zabralo desať rokov.
  10. Často je považovaný za otca modernej vedy a technológie.
  11. Obliekal sa do ružových farieb, aby jeho pleť vyzerala sviežo.
  12. Ako dvadsaťštyri ročný bol zatknutý z dôvodu sodomie s jeho mužskými spoločníkmi. Keby sa našlo viac svedkov, mohol byť potrestaný smrťou.
  13. Navrhol prvý bicykel tristo rokov skôr, ako bol oficiálne vytvorený.
  14. Vedci sa v poslednej dobe snažia zistiť, či sa na jeho obrazoch nenachádza jeho DNA, keďže si stále nie sú istí identitou istých nájdených kostier, ktoré by mohli patriť jemu.
  15. Leonardo bol prvým ktorý vysvetlil, prečo je obloha modrá.
  16. Vedel s jednou rukou písať a zároveň s druhou kresliť.
  17. Ako prvý navrhol šošovky.
  18. Bill Gates kúpil v roku 1994 Leonardove poznámky za 30 miliónov dolárov.
  19. Software na rozpoznávanie tváre určil, že Mona Lisa je na 83% šťastná, 9% znechutená, 6% v strachu a 2% nahnevaná.
  20. Leonardo sa vzdelával doma a chýbalo mu formálne vzdelanie v gréčtine a latinčine.
  21. Navrhol obrnené auto, baranidlo, kladku, lietajúcu loď a mnoho ďalších.
  22. Kupoval si zvieratá v zajatí, aby ich mohol pustiť na slobodu.
  23. Jeho posledné slová boli: “ Urazil som Boha a ľudstvo. Kvalita mojej práce nebola taká, ako by mala byť.“
  24. Vynašiel bicykel 300 rokov predtým, než sa prvý dostal na cestu.

Hudobný kód v Poslednej večeri

Posledná večera, slávna freska Da Vinciho, sa stala zdrojom mnohých špekulácií. Jedno z najzaujímavejších tajomstiev, ktoré sa v nej skrýva, je hudobný kód odhalený v roku 2007. Taliansky hudobník Giovanni Palo objavil,že na obraze predstavujú chleba a ruky učeníkov noty. Tieto noty viedli k zloženiu hudobného diela, ktoré bolo doteraz neobjavené. Tento objav viedol k ďalšiemu prieskumu a objavovaniu ďalších skrytých správ v Da Vinciho dielach. Toto dielo si môžete vypočuť v nasledujúcom videu nižšie.

Skryté posolstvá v obrazoch

Da Vinci využíval symboliku a kódy ako prostriedky na komunikáciu a skrývanie správ vo svojich obrazoch. Napríklad v obraze Mona Lisa sú mnohé detaily a symboly, ktoré vyvolávajú otázky a interpretácie. Od záhadného úsmevu až po tajomnú krajinu v pozadí, Da Vinci zakomponoval rôzne prvky, ktoré môžu byť dekódované. Jeho diela boli prepletené s filozofiou, náboženstvom a vedeckými princípmi, vytvárajúc zaujímavé vrstvy skrytých správ.

Mona Lisa“ by Joaquín Martínez Rosado is licensed under CC BY 2.0

Skryté posolstvá v Da Vinciho architektonických náčrtoch

Okrem svojej umeleckej tvorby sa Da Vinci venoval aj architektúre. Jeho plány a náčrty budov boli často vypracované s precíznym zreteľom na detaily a s využitím skrytých správ. Napríklad v pláne pre chrám svätého Petra v Ríme sa objavujú špecifické geometrické vzory a symboly, ktoré sa interpretujú ako kódy pre dôležité informácie. Tieto architektonické plány sa stali zdrojom štúdia a diskusie pre odborníkov aj nadšencov.

Decoder“ by Curious Expeditions is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Leonardo Da Vinci zostáva záhadnou postavou, ktorej diela skrývajú mnoho tajomstiev a kódov. Jeho umenie a architektúra slúžia ako pútavý priestor pre objavovanie a interpretáciu. Diela Dá Vinciho stále fascinujú a inšpirujú ľudí po celom svete k hľadaniu skrytých správ v umení a architektúre.

Ako zomrel Leonardo Da Vinci?

Leonardo da Vinci zomrel 2. mája 1519. Presná príčina jeho smrti zostáva nejasná. Zomrel vo veku 67 rokov v malom francúzskom meste Amboise, kde strávil posledné roky svojho života pod patronátom francúzskeho kráľa Františka I.

O príčine jeho smrti existujú rôzne teórie a dohady, od chronických ochorení až po akútne choroby. Niektorí historici sa domnievajú, že mohol zomrieť na komplikácie spojené s mŕtvicou, keďže existujú správy, podľa ktorých mal v posledných rokoch života ochrnutú pravú ruku. Iní navrhujú, že mohol trpieť srdcovou chorobou alebo inými ochoreniami.

Medicína a diagnostické možnosti na začiatku 16. storočia neboli také pokročilé ako dnes, takže presná príčina Leonardovej smrti zostáva predmetom historických špekulácií. Bez ohľadu na príčinu zanechal Leonardo da Vinci rozsiahle dedičstvo umenia, vedy a vynálezov, ktoré naďalej inšpiruje a ovplyvňuje ľudí na celom svete.

 

zdroje: wiki, thefactfile , historylist

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre