Ďalšia pozitívna správa z oblasti ekológie sa tentokrát týka unikátneho Leoparda snežného, ktorý viac nepatrí na zoznam ohrozených druhov.  Aj keď snehovo biely leopard už na zoznam ohrozených druhov nepatrí, stále je v  „citlivej“ kategórií a určite tento fakt neznamená, že nemáme bojovať ďalej za jeho životné prostredie, ktoré sa stáva menším a nebezpečnejším vďaka pytliakom alebo korporáciám.

Populácia leoparda je ale stále ohrozená, najnižší odhad IUCN (  International Union for Conservation of Nature)  hovorí len o 4000 kusoch v celej divočine. Kosti a iné časti tela leopardov sú využívane aj v tradičnej čínskej medicíne, čo môže byť rovnaký dôvod ich nízkeho výskytu.  Rovnako celý druh môže čeliť až 10% úbytku v priebehu ďalších troch generácií leopardov.

Leopard snežný sa vyskytuje prevažne v centrálnej Ázií v krajinách ako Pakistan v hojnom zastúpení aj napríklad v Mongolsku, kde žije až tretina tohto vzácneho druhu.

 

Foto: Pixabay

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.