Majestátny lev sa považuje za kráľa zvierat a to nie náhodou. Vedeli ste napr. to, že rev dospelého jedinca je možné počuť na vzdialenosť 8 km alebo že ich koža je vodotesná? Ak nie, tak v tomto článku sa dozviete toto a ešte oveľa viac. Ak sa o život levov trochu zaujímate, tak neprestávajte čítať.

lion fotografia
Foto od Alexas_Fotos

1. Levy sa prvýkrát objavili v Južnej a Východnej Afrike. Až neskôr sa „rozdelili“ do dvoch skupín. Jeden druh žije vo Východnej a Južnej Afrike, zatiaľ čo druhý žije v Západnej Afrike a Indii.

2. Rovnako ako mnohé iné zvieratá, aj samce leva sú oveľa väčšie a ťažšie ako samice. Priemerná hmotnosť samca je na úrovni 189 kg, zatiaľ čo samice vážia „iba“ okolo 126 kg.

3. Najväčší známy lev, akého sa kedy podarilo zaznamenať bol samec a vážil neuveriteľných 272 kg. Tento „obor“ pochádzal z Kene.

4. Levy majú tri typy zubov: rezáky – na uchopenie a trhanie mäsa, očné zuby – na odtrhnutie kože od mäsa a tzv. „trháky“ – majú funkciu podobnú nožniciam, čiže si nimi akoby narežú mäso.

5. Tieto zvieratá dokážu otvoriť svoje čeľuste až do výšky 28 cm.

6. Rovnako ako mačky, aj lev dokáže vytiahnuť svoje pazúry, ktoré dorastajú do dĺžky 4 cm.

7. Mláďatká sa rodia so šedým vlneným „plášťom“. Tmavé škvrny im pokrývajú väčšinu chrbta, nôh aj tváre a pôsobia ako skvelé maskovanie.

8. Hriva im začína rásť v období, kedy majú 12-14 mesiacov. Avšak k nárastu optimálnej veľkosti a dĺžky hrivy dochádza až vo veku 2 rokov.

9. Levíčatká sa rodia slepé a oči začínajú otvárať až keď majú 3-4 dní. Ich oči sú spočiatku modro-šedé a na oranžovo-hnedú farbu sa začnú meniť keď má mláďa 2-3 mesiace.

10. Majú špeciálne žľazy, ktoré vytvárajú mastnú látku a tá udržuje ich kožu zdravú a zároveň je aj vodotesná.

11. Majú skvelý sluch. Svoju korisť dokážu počuť na vzdialenosť až 1,6 km.

12. Zvyčajne žijú v skupinách tvoriacich od 10 – 15 jedincov.

13. Rev dospelého jedinca je možné počuť až z 8 km.

14. Levica potrebuje približne 5 kg mäsa denne, zatiaľ čo lev spotrebuje 7 a viac kg za deň.

15. Vo voľnej prírode sa dožívajú od 12-16 rokov, v zajatí to môže byť aj 25 rokov.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.