Levitujúca žaba získala v roku 2000 IG Nobelovu cenu. Ide o ocenenie parodujúce Nobelovu cenu, ktoré oceňuje triviálne výsledky vedeckého výskumu. Skupine vedcov, na čele s Dr. Andrem Geimom, sa podarilo bez akejkoľvek fyzickej pomoci zdvihnúť do vzduchu žabu.

Zdroj: IFLscience

Všetko vôkol nás je aspoň trochu magnetické – je dôležité si to pamätať, ak chcete pochopiť fungovanie tohto pokusu. Kovy ako železo a kobalt sú prvé, ktoré nám napadnú, keď myslíme na magnetické predmety. No magnetické pole má každý jeden predmet – jeden viac, iný menej silný. Ako sa okolo seba pohybujú atómy a elektróny, vytvárajú pole, ktoré odráža protichodné sily. Je to fenomén známy ako diamagnetizmus, ktorý sa môže vyskytnúť pri akomkoľvek živom aj neživom predmete.

scientist photo
luvqs/Pixabay

Geim sa spolu s kolegami rozhodol túto teóriu v roku 1997 otestovať, a tak umiestnili žabu do centra silného magnetického poľa a prekvapenie – začala sa vznášať.

 

Pokus sa stal ihneď takým populárnym, že si skupina vedcov zaslúžila IG Nobelovu cenu, ktorá pritiahla k výskumu ešte väčšiu pozornosť. Začali dostávať aj množstvo zaujímavých ponúk, medzi nimi napríklad 1,2 milióna eur za to, že umožnia istému človeku aspoň nachvíľu levitovať.

Ak sa bojíte o žaby použité vo výskume, nemusíte sa, experiment nemal žiadny vedľajší účinok.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.