Na bolesť a teplotu si obvykle vieme zobrať tabletku a dúfame, že po chvíli sa nám uľaví. V dnešných časoch je to obrovská výhoda, samozrejme, to si myslíme len my. Pretože aj lieky majú svoje nepriaznivé účinky, a ak ich užívame v nadmernom množstve, platí to dvojnásobne. Na jednej strane sa nám uľaví, na druhej akoby pomocou jazdených vozíkov prepravovali tieto v podstate chemické preparáty do tela rôzne zlúčeniny, ktoré sa nemusia ukázať v tom najlepšom svetle z pohľadu pôsobenia na náš organizmus.

Krátka história výroby

Slovo liek pochádza zo severských jazykov a v minulosti sa týmto pojmom označoval vtedy vzácny cukor, káva, čokoláda, alkohol a iné cudzokrajné korenie, ako je napríklad škorica. Takýmito produktmi disponovala len minimálna skupina ľudí, ako boli šamani, mágovia, alchymisti a mnísi. Samozrejme, že trh sa postupne rozvíjal a čokoľvek exotické sa vydávalo za exkluzívne „lieky“ a v mnohých prípadoch sa to aj zneužívalo.

Dnes sa už liečivé účinky pripisujú konkrétnym látkam, väčšinou chemickým a ich výroba prechádza prísnym režimom s presným meraním laboratórnych váh.

 

Možno ste nevedeli

Tabletky sú väčšinou malé disky, ktoré sa pripravujú len stlačením samotného liečiva do konkrétneho tvaru, väčšinou guľatého. Drahší variant je v prípade, že sú tablety obaľované špeciálne ochuteným povlakom, aj preto aby sa predišlo pokazeniu liečivej látky alebo sa prekryla zlá chuť či nežiaduci zápach, alebo sa uľahčilo ich prehĺtanie. Pred tým než prejde takýto hotový tovar nejednou obchodnou váhou musí sa spracovať do tej najoptimálnejšej formy. Kapsule sú presne takým príkladom, kde sa liek nachádza v špeciálnej pevnej forme, v podobe želatínovej tobolky. Vnútri je umiestnený napríklad granulát alebo špeciálny roztok.

 

Najstaršie liečivo, ktoré slúži dodnes

V roku 1897 sa nemecký chemik Felix Hoffmann pustil do objavovania a vývoja vlastného lieku, ktorý využívame aj dnes. Aspirin zaplavil celý svet a patrí k najstarším umelo vytvoreným liekom. Pôvodne sa jeho účinky používali na znižovanie klasickej horúčky a až o niekoľko rokov neskôr sa rozšírilo toto poznanie. Aspirin okrem toho pôsobil aj na zrážanlivosť krvi a s tým na ďalšiu radu súvisiacich funkcií a reakcií organizmu.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.