Naši predkovia si mysleli, že už do roku 2000 budú ľudia cestovať na lietajúcich autách. Je však rok 2021 a stále je to otázka budúcnosti, aj keď svoj prelet medzi letiskami už stihlo absolvovať prvé lietajúce auto, ktoré sa hneď po pristáti opäť zmenilo na športové auto. A ide o slovenský úspech!

Je to správa, ktorú zachytil celý svet. Jedna sa totiž o lietajúce auto, ktoré bolo zostrojené na Slovensku, pilotoval ho Slovák a absolvovalo let medzi slovenskými mestami. Vzlietlo v Nitre a po 35 minútach pristálo v Bratislave, pričom následne pilot sklopil krídla a vyrazil s autom na diaľnicu. Aj názov vozidla je veľmi výstižný, keďže ho nazvali AirCar a auto vyvinula spoločnosť, ktorú založil Štefan Klein. Do tohto stroja vložil 2 milióny eur, pričom jeho hmotnosť je 1 100 kilogramov a unesie 200 kg náklad.

Počas letu bolo schopné vyvinúť lietadlo rýchlosť 170 km/h, a tak 80 kilometrov dlhú cestu zvládlo za 25 minút, pričom bežne cesta z Nitry do Bratislavy trvá po diaľnici trojnásobne dlhšie. Tento lietajúci stroj sa dokáže zmeniť na športové auto len za dve a pol minúty. Prototyp teraz bude musieť absolvovať 50 hodín letových skúšok. Klein následne plánuje postaviť druhý prototyp s výkonnejším pohonom a pozmeneným dizajnom. 

Štefan Klein predtým pôsobil v spoločnosti AeroMobil, no v roku 2016 odišiel a založil spoločnosť KleinVision, ktorá usilovne pracovala na tomto lietajúcom aute. 

Viac vo videu:

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.