Osobnosť človeka nie je príliš odlišná od osobnosti delfína, teda aspoň v niektorých smeroch, čo ukázala najnovšia štúdia. S týmito múdrymi zvieratami máme toho veľa spoločného, najmä čo sa týka vybraných vlastnosti. Zistenia publikovali vedci v časopise Journal of Comparative Psychology.

Do výskumu bolo zapojených 134 samcov a samíc delfína skákavého z celého sveta. Išlo o vôbec prvú štúdiu tohto druhu. Jej cieľom bolo zistiť ako blízko sú si ľudské osobnosti s osobnosťami delfínov. A podobnosť napokon aj bola preukázaná, pričom najväčšia podobnosť sa preukázala pri spoločenskosti a zvedavosti.

Doktor Blake Morton, lektor psychológie na univerzite v Hulle a hlavný autor tejto štúdie, sa vyjadril takto: „Delfíny boli pre tento druh výskumu skvelou voľbou, pretože rovnako ako primáty aj delfíny sú spoločenské a inteligentné zvieratá. Usúdili sme, že ak k osobnosti prispievajú faktory ako inteligencia a spoločenskosť, tak potom by mali mať delfíny podobné vlastnosti ako primáty“.

Tak ako iné zvieratá, aj delfíny majú väčší mozog ako si vyžaduje ich telo pre zabezpečenie základných telesných funkcií. A práve tento prebytok mozgovej hmoty posilňuje ich schopnosť byť inteligentnými a inteligentné tvory sú zväčša aj veľmi zvedavé. Ľudské vlastnosti môžme definovať 5 vlastnosťami, a to: svedomitosť, neurotizmus, otvorenosť, extraverzia a prívetivosť.

Nuž a samotný Blake povedal, že aby sme lepšie porozumeli sami sebe, tak je potrebné porovnať sa so zvieratami. „Väčšina výskumov sa realizuje na primátoch, takže sme sa rozhodli zmeniť to a zamerať sa tentoraz na delfíny. Nikdy nikto predtým neskúmal osobnosť delfínov tak, ako to robíme teraz my,“ povedal hlavný autor štúdie Blake.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.