Odmietnutá socha morskej víly sa stala inšpiráciou k misii vysadiť 1 000 morských panien pod vodou. Ak ste niekedy snívali o tom, že sa stanete morskou vílou, tak tieto vodné fantázie sa teraz môžu niektorým ľuďom na Floride aj splniť.

Vo West Palm Beach štartujú projekt vytvoriť umelý útes s 1 000 morskými vílami. Zatiaľ čo ich počiatočnou úlohou je potopiť najmenej 1 000 kusov, tak nezisková organizácia si zatiaľ neurčila konečné číslo a nemá v pláne s tým ani prestať pri určitom čísle. Všetko chcú však robiť postupne. Táto podvodná „záhrada“ sa bude nachádzať hneď vedľa pobrežia Tony Beach pri ostrove Peanut Island. Nielenže posilní zdravie oceánov, ale bude fungovať aj ako podvodná verejná umelecká inštalácia a skvelé miesto pre potápačov.

Myšlienka umiestniť 1 000 morských morských sôch v mene ochrany oceánov vznikla úplnou náhodou. Vymysleli to Ernest Vasquez a Sierra Rasberry. Umelci z južnej Floridy ponúkajú klientom jedinečnú a zároveň luxusnú službu prostredníctvom svojej spoločnosti Miami Body Cast. Sochy totiž vytvoria na objednávku konkrétnych ľudí. Za prvou sochou, ktorá je momentálne hlboko v oceáne sa skrýva zaujímavý príbeh, ktorý týchto dvoch ľudí inšpiroval k odštartovaniu projektu.

Foto od Facebook

Keď sa ich klient, ktorý požiadal o vytvorenie umeleckého diela pre svoju jachtu s manželkou rozviedol (a pri tom stratil aj svoju jachtu), už pochopiteľne nemal záujem o sochu svojej bývalej manželky v podobe nahej morskej panny. Umelcom zo srandy povedal, že by ju mali hodiť do oceánu a oni to urobili. Vasquez a Rasberry vtedy spojili svoju vášeň pre umenie a ekológiu, začali spolupracovať ešte s Chrisom O’Hare z Reef Cells a odštartovali cieľavedomý projekt. Dnes za celým nápadom stojí umelec, sochár a tiež záhradný architekt, ktorý už 30 rokov „buduje“ útesy.

Záujemcovia o zachovanie svojej podoby na morskom dne teda môžu ponúknuť vlastné telá, ktoré budú pretvorené na sochu morskej panny a ponorené. Realizátori projektu tvrdia, že veľmi si prajú, aby sa tento ich nápad rozšíril napríklad aj na Panenské ostrovy, Bahamy a tiež do Mexika.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.