Psy sú vždy popisované ako najlepší priatelia človeka, a tak sa vedci rozhodli preskúmať, ako dlho vlastne ľudia berú týchto štvornohých spoločníkov ako domácich miláčikov. Ukázalo sa, že je tomu tak už približne 11 000 rokov.

Foto od Wikimedia

Pozrel sa na to tím odborníkov. Ich štúdia bola publikovaná v časopise Science a zamerali sa na preskúmanie migračných partnerstiev medzi psami a ľuďmi. Pri pohľade na genómy 27 starovekých psov a ich porovnanie s ľudskou DNA sa zistilo, že psy pochádzajú z vyhynutej populácie vlkov a ukázali sa ich spoločné cesty s ľuďmi. Štúdiom sa podarilo odhaliť spoločnú históriu, ktorá sa datuje približne do doby, kedy sa v Európe začalo rozvíjať poľnohospodárstvo.

Tieto nové zistenia teraz jasne preukázali, že psy a ľudia pracovali vedľa seba už pred 11 000 rokmi. Pontus Skoglund, paleogenomik a spoluautor štúdie, popísal proces spojenia histórie psov a ľudí prostredníctvom genómov takto: „Je to akoby ste mali starodávny text v dvoch rôznych jazykoch a hľadáte, ako sa oba jazyky časom zmenili.“

Foto od Wikimedia

Avšak, vzťah medzi týmito dvoma druhmi nemusel byť vždy taký priateľský ako teraz. Vedcom sa totiž podarilo zistiť medzery, v rámci ktorých sa nenašli bližšie vzťahy medzi psami a ľuďmi. Zdá sa tiež, že ľudia často používali zvieratá na obchodovanie. Každopádne, táto štúdia odhaľuje nové informácie o histórii psov. Vedci však dodávajú, že nie je jasné, ako presne sa psy s ľuďmi ovplyvňovali tisíce rokov, počas ktorých sa štvornohé zvieratká domestikovali.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.