Existujú fantastické príbehy ľudí, ktorí prežili katastrofy, ako napríklad Juliane Koepcke, nemecko-peruánska žena, ktorá vypadla z lietadla vo výške 10 000 metrov nad Amazonkou, alebo uruguajský rugbyový tím, ktorý sa po havárii lietadla v Andách vrátil ku kanibalizmu, aby prežil. Ale potom sú tu ľudia, ktorí prežili nie jednu, ale viacero katastrof a situácií blízko smrti. Chorvát Frane Selak vyviazol zo siedmich nehôd a Francúz Casimir Polemus vraj v 19. storočí prežil tri stroskotania lode. Príbehy ľudí, ktoré vám dnes prinášame sú ako z nočných môr.

1. Stefan & Erika Svanström

Pri opise svadobnej cesty vám napadne veľa slov, ale prežitie medzi ne určite nepatrí. Nanešťastie pre Švédov Stefana a Eriku Svanströmovcov sa zdá, že ich svadobná cesta bola čistou katastrofou. V roku 2011 sa táto dvojica vydala so svojou malou dcérkou Elinor na plánovanú štvormesačnú dobrodružnú dovolenku do rôznych krajín vrátane Indonézie, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a Číny.

disaster photo
Photo by WikiImages (Pixabay)

Prežitie odtrhnutej strechy autobusu počas monzúnového dažďa v Indonézii však nebolo najhorším bodom ich dovolenky. Namiesto toho to bol len jeden zo série život ohrozujúcich incidentov. V Austrálii prežili požiar v Perthe a cyklón v Cairns. Na Novom Zélande mali to šťastie, že ich presmerovali tak, aby sa vyhli zemetraseniu v Christchurchi, a 11. marca 2011 sa ocitli v Tokiu, keď zemetrasenie a tsunami zasiahli Tóhoku. 

2. Gabriella Coane

Mnoho ľudí prežije hurikán, ale len málo z nich prežije dva hurikány pred dovŕšením jedného mesiaca! Malá Gabriella Coane z Houstonu v Texase mala len niekoľko dní, keď štát zasiahol hurikán Harvey, a napriek rozsiahlym škodám zostal ich dom z veľkej časti nepoškodený. Jej rodičia, ktorí sa obávali o zásoby vody, požiare a ďalšie problémy z následkov hurikánu, sa rozhodli dočasne presťahovať do svojho druhého domu v Miami na Floride, kde sa mohli so svojím novým bábätkom cítiť pokojnejšie.

hurricane photo
Photo by 0fjd125gk87 (Pixabay)

Tri dni po príchode do Miami sa rodina musela druhýkrát evakuovať, pretože oblasť zasiahol hurikán Irma. Po 11-hodinovej ceste našli hotel v malom mestečku v Alabame, kde hurikán prečkali. Nemohli sa vrátiť do svojho domu v Miami, pretože tam nebola voda ani elektrina, takže o necelý týždeň a 3 000 míľ neskôr Coanovci bezpečne dorazili späť do Texasu a malú Gabriellu prezývali „Storm“.

3. Gerald Ford

Lynette Frommeová 5. septembra 1975 v Sacramente v Kalifornii strieľala na prezidenta Geralda Forda. Tajná služba sa s ňou vysporiadala, a hoci vystrelila, minula svoj cieľ. Frommeová, narkomanka a stúpenkyňa kultu vodcu Charlesa Mansona, sa zrejme pokúsila zabiť prezidenta, aby si získala Mansonovu priazeň. Len o sedemnásť dní neskôr, 22. septembra 1975, sa ďalšia žena pokúsila o atentát na prezidenta Forda – tentoraz ho spáchala Sara Jane Mooreová, keď sa pokúsila zastreliť Forda pri odchode z hotela v San Franciscu v Kalifornii. Mimochodom, Frommeovú a Mooreovú poslali do rovnakých väzníc v Západnej Virgínii a obom sa podarilo ujsť v roku 1979, resp. 1989. 

gerald ford photo
Photo by WikiImages (Pixabay)

4. Adrian Carton De Wiart

Sir Adrian Carton De Wiart, ktorý sa narodil belgickým a írskym rodičom, si získal povesť „nezabiteľného vojaka“. Bojoval a prežil tri vojny – druhú búrsku vojnu, prvú a druhú svetovú vojnu – a prišiel o oko a ruku. Hoci bol príliš mladý na to, aby vstúpil do armády, keďže nebol britským občanom a nemal súhlas svojho otca, De Wiart zanechal štúdium, prijal falošné meno, predstieral, že je starší, a odišiel do Južnej Afriky bojovať v druhej búrskej vojne, kde ho postrelili do hrude a poslali domov.

war photo
Photo by Defence-Imagery (Pixabay)

Po zotavení sa samozrejme vrátil do vojny. De Wiart bol v prvej svetovej vojne osemkrát ťažko zranený a napriek tomu, že v roku 1914 vo vtedajšom Somalilande prišiel o ľavé oko, vrátil sa do boja. V roku 1915 na západnom fronte utrpel strelné poranenia lebky, členka, bedrového kĺbu, nohy a ucha. Počas druhej svetovej vojny mu boli pridelené úlohy veliaceho dôstojníka a našťastie neprišiel o ďalšie končatiny. Vo veku 61 rokov však musel prežiť v zajateckom tábore. V roku 1943 bol vymenovaný za britského zástupcu v Číne až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1946. Napriek všetkému utrpeniu Carton de Wiart vo svojej autobiografii napísal: „Úprimne povedané, vojna sa mi páčila.“

5. Wenman Wykeham-Musgrave

Počas hliadkovania vo vodách pri holandskom pobreží 22. septembra 1914 HMS Aboukir a ďalšie dva britské krížniky HMS Hogue a HMS Cressy spozorovala nemecká ponorka U-9. Aboukir bol zasiahnutý ako prvý a Hogue začal zachraňovať preživších. 15-ročný Wenman „Kit“ Wykeham-Musgrave, poddôstojník, plával ako o život a bol jedným z preživších, ktorých vyzdvihol Hogue. Nanešťastie, U-boat zasiahol aj Hogue a mladý Kit bol opäť vo vode. Dostal sa ku Cressy a musel si myslieť, že je v bezpečí, ale Cressy bola hneď nato zasiahnutá. Wykehama-Musgravea zachránila holandská rybárska loď a ďalších niekoľko stoviek preživších zachránili iné lode. V jednom z najhorších okamihov britského námorného rekordu prežil mladý námorník tri útoky ponoriek v priebehu 90 minút!

navy photo
Photo by dexmac (Pixabay)

6. Roy Sullivan

Guinnessova kniha rekordov uznáva Roya Sullivana, strážcu parku (prezývaného „Iskrový strážca“) v Národnom parku Shenandoah vo Virgínii, za osobu, ktorá bola zasiahnutá bleskom a prežila ho najviac krát – neuveriteľných sedemkrát! Prvýkrát ho blesk zasiahol v roku 1942, pričom prišiel len o necht na nohe, a potom ešte raz v rokoch 1969, 1970, 1972, 1973, 1976 a nakoniec v roku 1977. Medzi jeho zranenia patrili popáleniny na hrudi a iných miestach a dvakrát mu zhoreli vlasy. Dokonca aj jeho manželka Pat bola raz zasiahnutá v roku 1970 na ich verande.

thunderbolt photo
Photo by Boboshow (Pixabay)

7. Zahrul Fuadi

Len veľmi málo katastrof je tak desivých ako tsunami, čo sme sa dozvedeli po zemetrasení a tsunami v Indickom oceáne, ktoré v roku 2004 na Boxing Day zasiahli 14 krajín a zabili takmer 228 000 ľudí. Prežiť tsunami je výnimočné, ak sa ocitnete v jeho ceste. Prežiť dve je zázrak! Zahrul Fuadi bol jedným zo šťastlivcov, ktorí prežili zemetrasenia a tsunami 26. decembra 2004 a 11. marca 2011.

tsunami photo
Photo by KELLEPICS (Pixabay)

V roku 2004 utiekol pred tsunami v indonézskom Acehu v domnienke, že je to koniec sveta. Vďačný za to, že prežil, sa ako doktorand presťahoval do Japonska, kde bol na univerzitnej pôde, keď 11. marca 2011 opäť došlo ku katastrofe, keď zemetrasenie a tsunami zasiahli Tóhoku. Pri tejto katastrofe zahynulo 16 000 ľudí a hrozilo vypuknutie jadrovej krízy, ale Faudi vyviazol len s tým, že doma zostal bez elektriny a vody. 

8. Wendall A. Phillips

Mnohí vojaci bojovali vo vojnách a prežili ich, dokonca boli pri rôznych príležitostiach vojnovými zajatcami. Wendall A. Phillips bol počas druhej svetovej vojny rádiooperátorom na lietadle C-47 amerického veliteľstva pre leteckú dopravu, ktoré na svoju činnosť využívalo základne v Anglicku. Počas pobytu tam prežil päť samostatných havárií lietadla. Po poslednej z nich, koncom roka 1944, ho spolu s ostatnými členmi posádky zajali Nemci a odvliekli do zajateckého tábora v Belgicku.

soldier photo
Photo by ArmyAmber (Pixabay)

Po 33 dňoch sa Phillipsovi a dvom ďalším podarilo utiecť cez dieru v elektrickom plote a tri dni utekali, kým im francúzski odbojári pomohli vrátiť sa k americkým silám. Phillips bol prevelený do čínsko-indicko-barmského divadla, aby distribuoval zásoby jednotkám bojujúcim proti Japoncom. Tu jeho posádka čelila ďalšej leteckej havárii a Phillips sa opäť stal vojnovým zajatcom. Zažil mučenie zo strany Japoncov – údajne prišiel o nechty na rukách v snahe únoscov získať od neho informácie. V roku 1945 bol prepustený, keď Japonci kapitulovali.

9. Violet Jessop

Violet Jessopová bola súčasťou personálu na palube RMS Olympic. Violet bola najstaršou z írskych prisťahovalcov žijúcich v Argentíne. Keď jej otec zomrel, presťahovali sa do Anglicka a jej matka sa stala pracovníčkou na kráľovskej poštovej linke, zatiaľ čo Violet navštevovala kláštornú školu. Keď sa matkin zdravotný stav zhoršil, Violet si tiež našla prácu na linke White Star Line a potom nastúpila na HMS Olympic. V roku 1911 sa Olympic zrazil s loďou HMS Hawke – bolo to prvé z troch lodných nešťastí, ktoré Violet prežila počas svojich viac ako 200 plavieb.

navy photo
Photo by Military_Material (Pixabay)

Veľmi sa jej nechcelo prejsť na populárnu loď HMS Titanic, ale nakoniec ju presvedčili priatelia. Práve na tejto, prvej plavbe Titanicu, Violet prežila svoje druhé stroskotanie tak, že sa dostala do bezpečia na jednom zo záchranných člnov. Potom ju preložili späť na Olympic. V roku 1916, počas prvej svetovej vojny, keď už bola vyškolená ako zdravotná sestra, sa zapojila do vojnového úsilia prácou na lodi HMS Britannic, ktorá v roku 1916 narazila na hlbokomorskú mínu a potopila sa v Egejskom mori. Tentoraz musela vyskočiť zo záchranného člna, aby unikla lodným vrtuľám, čo jej spôsobilo zlomeninu lebky. Miss Unsinkable, ako ju prezývali, sa opäť pripojila k spoločnosti White Star Line. Zomrela vo veku 83 rokov.

10. Tsutomu Yamaguchi

Katastrofy by sa nemali porovnávať, pretože všetky sú ničivé a ohrozujú život. Napriek tomu, hoci tsunami, zemetrasenia a dokonca aj epidémie sú na čele zoznamu desivých a smrteľných katastrof, asi najviac sa obávame jadrových výbuchov. Ak teda človek nejaký zázračne prežije, je to takmer neuveriteľné. Atómové bomby v Hirošime aj Nagasaki v auguste 1945 však prežilo až 150 ľudí. Jedným z nich bol aj Tsutomu Yamaguchi.

atom bomb photo
Photo by DeSa81 (Pixabay)

Yamaguchi, zamestnanec spoločnosti Mitsubishi Heavy Industries, pracoval v Hirošime tri mesiace, keď 7. augusta pozoroval atómový výbuch. Bol ťažko popálený, ale našiel si cestu cez rieku plnú mŕtvych tiel a dostal sa na vlak späť do svojho rodného mesta Nagasaki. Vrátil sa k svojej manželke a päťmesačnému synovi, kde sa nechal ošetriť zo zranení. Do služby sa hlásil 9. augusta, ale jeho nadriadení neverili jeho výpovediam o tom, čo sa stalo. Ešte počas stretnutia bolo zasiahnuté aj Nagasaki. Yamaguchi zomrel vo veku 93 rokov na rakovinu žalúdka. Jeho manželka tiež zomrela na rakovinu, rovnako ako jeho syn – vo veku 58 rokov.

Zdroj

 

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.