Isteže každý človek sa teší na svoje narodeniny, no vedeli ste, že existuje väčšia šanca, že zomriete v deň svojich narodenín alebo blízko toho dátumu ako v iné dni? Ide o takzvaný narodeninový efekt, o ktorom síce veľa známe nie je, no existuje istý vzorec, ktorý jednoducho platí.

Foto od Wikimedia

Jedna švajčiarska štúdia v roku 2012 zistila, že až o 14% viac ľudí vo veku 60+ rokov zomrelo v deň ich narodenín ako v iný deň. Iná štúdia, ktorá vychádzala z údajov 3 miliónov ľudí, ktorí zomreli v rokoch 1969 až 1990 zistila, že väčšina z nich zomrela blízko dátumu narodenia. Vedci síce nezistili konkrétny dôvod čo by to mohlo spôsobovať, no existujú 4 teórie. 

Prvá teória spočíva v tom, že ak máte menej ako 40 rokov, tak príčinou smrti je najčastejšie nehoda. A teda preto, že ľudia majú tendenciu oslavovať narodeniny požívaním alkoholu, tak práve vtedy existuje vysoké riziko, že sa človek stane obeťou situácie, ktorá súvisí s alkoholom, napríklad sa stanú obeťou autonehody alebo sa môžu otráviť alkoholom. 

Foto od Pixbay

Ďalšou teóriou je, že ľudia zomierajú v deň svojich narodenín z psychologických dôvodov, napríklad to platí u niekoho, kto je nevyliečiteľne chorý a za svoj cieľ si dáva dožiť sa svojich narodenín. Tretia teória sa týka fyziologických dôvodov a tvrdí, že naše telá pracujú aj na základe vnútorných hodín, ktoré sú nastavené na 24-hodinový a celoročný biologický cyklus. A vedci na základe toho tvrdia, že okolo dátumu narodenia môže telo čeliť veľkému stresu a napokon až smrti.  

A nakoniec posledná teória toho, prečo viac ľudí zomiera blízko svojich narodenín spočíva v tom, že môže ísť iba o chybu, pri ktorej boli dátumy smrti zamieňané s dátumami narodenia, čo malo za následok nesprávnu dokumentáciu a to napokon aj skresľovalo výsledky. Nech už je to akokoľvek, najlepšie čo môžete urobiť je, že budete každý jeden deň žiť naplno. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.