Luxembursko je síce maličká krajina, no čo sa týka sily ekonomiky a mzdy, patria na popredné miesta v celej Európe. Krajina je to veľmi zaujímavá aj čo sa historických pamiatok týka. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov o Luxembursku a dozviete a viac.

luxembourg fotografia
Photo by code83

Fakt č. 1: Luxembursko je jednou z najbezpečnejších krajín na svete. Podľa prieskumu OSN, máte menšiu šancu byť zastrelení v Luxembursku, ako v akejkoľvek inej krajine na svete. Je tam približne iba 1 300 policajných jednotiek a nájdete tam len dve väznice.

Fakt č. 2: Reštaurácia s najväčším počtom svetových vín je v Luxembursku. Ak navštívite reštauráciu Chiggeri, môžete si vybrať z viac ako 2 200 rôznych vín.

Fakt č. 3: Luxembursko je jediným veľkovojvodstvom na svete. Súčasným veľkovojvodcom je korunný princ Henri, ktorý prevzal trón v roku 2000.

Fakt č. 4: Pod mestom Luxemburg nájdete 17 km podzemných tunelov vyrezaných do pevnej horniny. Najstaršie úseky boli vytvorené v roku 1 644. Niektoré časti sú hlboké aj 40 metrov. V priebehu dvoch svetových vojen boli tieto tunely použité ako útočiská a mohli ochrániť až 35 000 ľudí. V súčasnosti sú otvorené pre verejnosť a zapísané do svetového dedičstva UNESCO.

luxemburg fotografia
Foto od „Besenbinder“

Fakt č. 5: Luxembursko sa stalo jedným z popredných predstaviteľov medzinárodnej spolupráce po druhej svetovej vojne. Napriek tomu, že bolo neutrálne, počas oboch svetových vojen ho však obsadili Nemci. Luxembursko spojilo svoje sily s Belgickom a Holandskom, aby vytvoril colnú úniu Beneluxu v roku 1944. Táto krajina bola taktiež zakladajúcim členom Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), z ktorého sa neskôr stala EÚ a zakladajúcim členom NATO.

Fakt č. 6: Takmer polovica z tamojších obyvateľov sú cudzinci.

Fakt č. 7: Luxembursko je s rozlohou 2 586 kilometrov štvorcových jednou z najmenších krajín sveta.

Fakt č. 8: Luxembursko je najmenej osídlené zo všetkých krajín EÚ.

luxembourg fotografia
Foto od bvi4092

Fakt č. 9: Mesto Luxemburg je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, a to vďaka jeho historickému opevneniu a starým štvrtiam.

Fakt č. 10: Luxemburčania zväčša ovládajú 3 jazyky. Deti sa v materskej škole učia luxemburčinu, na základnej škole francúzštinu a nemčinu. Plus na strednej školu sa učia ešte angličtinu.

Fakt č. 11: V krajine sa nachádza jedno z najväčších svetových finančných a obchodných centier.

Fakt č. 12: Luxemburčania majú jednu z najvyšších volebných účastí na voľbách v Európe.

Fakt č. 13: Lesy pokrývajú viac ako tretinu krajiny – a len málo z nich je v súkromnom vlastníctve.

Fakt č. 14: Luxemburg bol ako prvý vymenovaný až dvakrát za Európske hlavné mesto kultúry – v roku 1995 a v roku 2007.

luxembourg fotografia
Photo by Mariamichelle

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.