103-ročná žena menom Whang Od Oggay je najstaršou tradičnou tetovacou umelkyňou na Filipínach. Whang Od žije v provincii Kalinga, ktorá sa nachádza v hornatej oblasti severných Filipín a je zároveň posledným mambabatokom, čiže tradičným tatérom. Túto činnosť vykonáva už neuveriteľných 80 rokov!

Žena je známa majsterka nielen na Filipínach, ale aj v iných krajinách. Chodia k nej ľudia z celého sveta, aby si nechali urobiť tetovanie práve od tejto legendy. A ich cesta k nej pritom vôbec nie je jednoduchá, veď turisti musia absolvovať 15-hodínovú jazdu severne od Manily až do ťažko prístupnej horskej dediny Buscalan. Táto dedina je od určitého úseku prístupná iba pešo, a je preto potrebné prejsť cez les a najmä ryžové polia.

Whang Od pre svoje tradičné tetovania používa tŕne, bambusovú palicu, uhlie a vodu. Atrament, ktorý si sama vytvára, je vtlačený hlboko do pokožky pomocou tŕňa a bambusu. Tetovania sú trvalé a siahajú od rôznych línií, cez jednoduché tvary až po zložitejšie zvieratá. Keď sa táto tradícia tetovania špeciálnou technikou Kalinga prvýkrát objavila, tak tetovania mohli mať iba muži, ktorí niekoho zabili v bitke. V súčasnosti si ale umelecké diela môže dať urobiť hocikto.

Nuž a čo sa týka samotnej tetovacej techniky, tak existuje taká zaujímavosť, že ňou môžu tetovať iba pokrvní príbuzní. Nositelia danej kultúry totiž veria, že inak by boli tetovania kontaminované. „Všetci moji priatelia, ktorí robili toto tetovanie, zomreli. Som preto jediná, ktorá zostala nažive a stále tetujem. Ale nebojím sa, že tradícia skončí, pretože trénujem ďalších majstrov,“ povedal 103-ročná žena. Keď sa jej spýtali na tajomstvo stojace za jej dlhým životom, povedala: „Nejem konzervovaný tovar, jedlo s olejom ani jedlo s konzervačnými látkami. Jem len organické potraviny, ako je listová zelenina a fazuľa,“ dodala.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.