Počas obdobia požiarov v roku 2017 sa ich na celom svete objavilo množstvo, čo veľmi znepokojovalo ľudí, ale aj vedcov. A to najmä kvôli požiarom na takých miestach, kde boli požiare nečakané, ako napríklad v Grónsku. Vzhľadom na intenzitu požiarov museli ľudia žijúci v postihnutých oblastiach riešiť skutočnosť, že možno stratia svoje najcennejšie vlastníctvo.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

V januári 2017 séria požiarov v Čile vzala život 11 ľuďom, z ktorých bolo 5 hasičov a oheň zničil aj mesto Santa Olga. Odhaduje sa, že vyhorelo asi 580 000 hektárov pôdy, čo je veľkosť štátu Delaware. Prezidentka Čile Michelle Bachelet opísala utrpenie ako „najväčšiu lesnú katastrofu“ v celej histórii tejto krajiny.

Po mesiaci zúrivých požiarov a straty na životoch sa ľudia z Čile pomaly začali zotavovať. Zatiaľ čo domy si prestavovali a opäť sa usadili, strata lesov a tiež obyvateľov bolo niečo, čo sa nedalo resp. veľmi ťažko dalo vrátiť späť. Avšak iba dovtedy, kým sa jedna dáma rozhodla zmeniť túto situáciu. Francisca Torres prevádzkuje environmentálnu mimovládnu organizáciu Pewos, ktorá sa zameriava na pohodu zvierat. Je tiež majiteľkou troch krásnych kólií – veľmi inteligentného a rýchleho plemena psa. A tak sa Francisca rozhodla za pomoci týchto miláčikov aspoň čiastočne napraviť škodu spôsobenú požiarmi.

Foto od boredpanda

Psíky Das, Olivia a Summer začali s prácou v spálených častiach. Za účelom opätovného vysádzania lesov a polí sa Francisca a jej sestra rozhodli vybaviť špeciálne vrecia naplnené semenami, ktoré naložili psíkom na chrbát a nechali ich prechádzať cez spálené lesy, aby tam tieto semená vysadili. Vďaka špeciálnym batohom a šikovnosti, toto trio pokrylo veľkú plochu, čím vnieslo nádej ľuďom aj zvieratám, že sa táto „mesačná“ krajina zmení na to, čím bola predtým.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Francisca sa vyjadrila, že vychystanie psov na takúto úlohu bolo dopredu dobre premyslené. Koniec koncov, psy sú schopní pokryť asi 30 km denne, a to každý z nich! Nielenže je to prospešné pre životné prostredie, ale tiež dáva domácim miláčikom šancu sa patrične vybehať. Samozrejme, títo malí hrdinovia dostali za každú prázdnu tašku patričnú odmenu.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Teraz už len ostáva dúfať, aby sa les a okolité polia zazelenali čím skôr.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.