Voda je v afrických krajinách považovaná za zlato. Je jej totiž nedostatok a ľudia sú nútení chodiť pre ňu aj niekoľko kilometrov denne, to už nehovoriac o tom, že niekedy sa k čistej vode ani nedostanú. Našťastie však existujú skvelí ľudia, akým je aj Ryan Hreljac, ktorý sa už vo svojich 6 rokov rozhodol túto krízu riešiť. Od tej doby pracuje na skvelých projektoch a už v roku 2001 založil Ryanovu studňu, ktorá poskytuje rozvojovým krajinám čistú vodu.

Ako to celé začalo

Všetko to začalo jeden deň v roku 1998, keď bol Ryan, vtedajší študent prvého ročníka, dojatý tým, čo jedna z jeho učiteliek povedala v triede. Vtedy im totiž rozprávala o tom, že ľudia musia chodiť hodiny za čistou vodou. Keď sa vrátil domov, porozprával sa so svojimi rodičmi a rozhodol sa, že je čas začať niečo robiť.

Začal doma pracovať za čo mu jeho rodičia štvrťročne platili 70 dolárov. Ryan venoval všetky tieto peniaze organizáciám, ktoré pomáhali v chudobných regiónoch s riešením hygienických problémov ľudí. Po nejakom čase však zistil, že jeho peniaze nestačia. Iba vybudovanie studne stálo 2 000 dolárov.

Jeden sen, jedna komunita

Keďže si bol vedomý, že túto sumu nebude schopný získať iba s pomocou svojich rodičov, rozhodol sa zapojiť do svojho projektu viac ľudí. Začali mu pomáhať priatelia, známi a zapojili sa aj organizácie v jeho komunite. Vďaka ich finančnej pomoci sa mu podarilo postupne dosahovať zaujímavé výsledky.

Prvá studňa

So všetkými peniazmi navštívil organizáciu WaterCan a rozprával sa s jej riaditeľom. Spoločne sa rozhodli kde vybudujú svoju prvú studňu – pri základnej škole Angolo v meste Otal v Ugande. Bola postavená v roku 1999.

Zrod Ryanovej nadácie

Malý Ryan sa nemohol uspokojiť s tým, že pomohol vybudovať jednu studňu, jeho ambície boli veľmi veľké, a tak sa rozhodol pokračovať a založil nadáciu, ktorá sa začala venovať hľadaniu spôsobov rozvoja prístupu k čistej vode. Nadácia Ryan Well Foundation už v súčasnosti vďaka úsiliu tímu vybudovala v rôznych rozvojových krajinách viac ako 1200 úspešných projektov týkajúcich sa riešenia problémov s vodou.

Do Ugandy a ešte ďalej

Nadácia neposkytuje len čistú vodu, ktorá je vhodná na ľudskú spotrebu, ale snaží sa tiež vzdelávať a zvyšovať povedomie o hodnote vody a správnej hygiene v rozvojových krajinách. Z tohto dôvodu sa tím nadácie snažil dosiahnuť a vykonávať svoje projekty v krajinách ako Burkina Faso, Etiópia, Ghana, Guatemala, Guyana, Haiti, India, Keňa, Lesotho, Malawi, Mexiko, Nigéria, Tanzánia, Togo, Zambia či Zimbabwe.

Nastavenie príkladu

Keď Ryan vykonal svoju prvú charitatívnu akciu, bol to chlapec ako každý iný – hrával videohry so svojimi priateľmi a nemal žiadne veľké starosti. Bolo však niečo, čo ho nútilo cítiť sa nepohodlne v bežnom živote, pretože nie každý mal také podmienky, aké mal on. Vedúci nadácie Ryan Well Well tak s nádejnou kariérou v humanitárnom priemysle povzbudzuje tých, ktorí sa zaujímajú o jeho ideály, aby v tejto veci podnikli kroky a usilovali sa o dosiahnutie spoločného dobra. „Vystúpte zo svojej zóny komfortu, pretože nikdy dopredu nepoznáte dopad, ktorý to môže mať!“ povedal.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.