Stále existujú ľudia, ktorým osud nevinných zvierat vôbec nie je ľahostajný. Stovky korytnačiek sa totiž každý jeden deň zachytí v opustených rybárskych sieťach, ktoré sa voľne plavia po Maldivách. Ak tieto zapletené korytnačky nenájdu včas, tak zomrú hladom, vyčerpaním alebo sa zadusia. Je to naozaj srdcervúce, no aj v dnešnej dobe existuje človek, ktorému ich osud ľahostajný nie je. Práve naopak, robí pre nich všetko. Doktorka Claire Petroso je žena so srdcom na správnom mieste.

https://www.instagram.com/p/BWic1xsBXWk/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

https://www.instagram.com/p/BVSYb_uhBCJ/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

Táto iba 29-ročná Claire z Londýna si dala jasnú úlohu – zachrániť toľko korytnačiek, koľko len bude môcť. Mnoho z tých, ktoré doktorka zachráni, sú zapletené istom časťou tela do siete. Je to nebezpečné aj z toho hľadiska, že ak sa im na určitý čas zastaví cirkulácia, sú potrebné amputácie končatín.

https://www.instagram.com/p/BVR_GARBT4y/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

„Korytnačky sú podobné mačkám a psom, k pohybu im stačia aj tri končatiny,“ vysvetľuje Claire. Doktorka vedie aj zariadenie na ostrove Dhuni Kolhu, kde vykonávajú korytnačkám operácie a poskytujú rehabilitáciu. Claire študovala biológiu na Oxfordskej univerzite. K projektu Olive Ridley sa pripojila v roku 2016 hneď po tom, ako našla reklamu na Facebooku. Do troch mesiacov bola na Maldivách a pomáhala týmto bezbranným zvieratám.

https://www.instagram.com/p/BW4GnydB-2L/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

Sama sa vyjadrila, že istý čas jej trvalo, kým sa tam dokonale adaptovala. Keďže v tamojších končinách je zavedená úplne iná kultúra a z 200 zamestnancov bolo len desať žien, nebola to pre ňu až taká ľahká úloha. Jej nemocnica má už sedem malých bazénov so slanou vodou a tam dokonale rehabilitujú zranené korytnačky.

Maldivy sú domovom 5 zo 7 druhov korytnačiek. A všetky z nich sú uvedené na červenom zozname ohrozených druhov ICUN. Niektoré korytnačky však nemajú to šťastie a druhú šancu už nedostanú. Ich mäso a vajcia sú totiž v niektorých častiach doslova delikatesy. A ešte aby toho nebolo málo, škrupiny sa používajú na výrobu šperkov a iných dekoratívnych predmetov.

https://www.instagram.com/p/BVR2sTTBDWj/?hl=sk&taken-by=seaturtlevet_madives

Ďalším cieľom tejto obdivuhodnej doktorky je zapojiť oveľa viac stredísk do tejto záchrannej misie. „Prekvapilo ma, koľko ľudí miluje korytnačky. A bolo by dobré zdieľať túto radosť z nich s budúcimi generáciami,“ dodala.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.