Byť matkou je niečo krásne, no prináša to so sebou aj množstvo povinností. Znamená to zodpovednosť, starostlivosť a obrovské množstvo obety. Všetko to však stojí za tú lásku, ktorú vám dávajú deti a vy im. A tieto fotografie, ktoré uvidíte nižšie, sú akousi pripomienkou toho, že nikto nemôže nahradiť mamičky. Nie je to možné v ľudskej ríši a nie je to možné ani vo zvieracej ríši.

Tak poďme na to:

Mother

View this post on Instagram

Photo by @DaisyGilardini | In celebration of Polar Bear week, in the next few days, I will be sharing some of my favourite Polar Bear images. “Hitching a ride” – In this particular episode a mother was resting with her two young cubs in a day den on her way to the pack ice to hunt. Day dens tend to be in wind-protected areas, where snowdrifts and trees form a natural shelter. Mama bear remained calm as our vehicle approached the location giving us the opportunity to photograph both her and the cubs for several hours before she suddenly decided it was time to leave. She flopped downhill in deep snow when one of her two cubs decided it was more convenient to hitch a ride on mama’s behind. The cub jumped up and held on with a firm bite on mama’s furry backside — a charming and totally unexpected behaviour. Wildlife photography is all about patience and perseverance. Despite the challenging conditions and long hours waiting for something to happen, the experience of witnessing something so rare is beyond price. #explorecanada #ParksCanada #polarbear #wapusknationalpark #climatechange #gratitude #nikonswitzerland #nikonambassador @nikonswitzerland #lowepro #loweprobags #gitzoinspires #frametheextraordinary #framedongitzo @gitzoinspires #eizousa #visualizedoneizo #sandisk #daisygilardini #polarbearweek

A post shared by Daisy Gilardini (@daisygilardini) on

A Mothers Love on Red Background (EXPLORE)

Baby panda Yun Zi wrestling with his mom Bai Yun

 

 

Zdroj: Brightside

Foto: Flickr, Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.