Byť či nebyť mlieko, to je otázka. Popularita s rastlinnými nápojmi nahradzujúcimi živočíšne mlieka narástla do pomerne veľkých rozmerov. Jedným z obľúbencov je práve mandľové mlieko. Čím je výnimočné a prospešné si povieme práve v tomto článku.

Mandľové mlieko je bohaté na výživné látky a nízky obsah kalórií.  Možno preto sa stalo tak populárne. Vyrába sa z namočených mandlí, rozmixovaných s vodou a následným prefiltrovaním. Výsledný produkt má konzistenciu a farbu mlieka a orieškovú príchuť.

Zvyčajne extra výživné látky ako vápnik, riboflavín, vitamín E a vitamín D sú dodávané kvôli navýšeniu výživného potenciálu. Existuje niekoľko druhov pod niekoľkými spoločnosťami, avšak dokážete si ho vyrobiť aj doma.

mandle

Mandle síce majú veľa tuku ale mlieko z nich má málo kalórií

Mandľové mlieko má menej kalórií ako to kravské. Niektorí ľudia sú zmätení, pretože mandle sú známe svojím vysokým obsahom tuku. Avšak, proces akým je mlieko vyrábané dostáva do mlieka len veľmi malé množstvo obávaných tukov. Čo je skvelé pre ľudí strážiacich si svoj prísun kalórií.

Jeden hrnček nesladeného mlieka obsahuje 30-50 kalórií, kým obyčajné kravské obsahuje 146 kalórií. Teda v priemere sa v ňom nachádza až o 65-80 % menej kalórií.

Zmenšenie svojho energetického príjmu môžete pomôcť stratiť váhu pokiaľ to skombinujete so správnym cvičením. Ak sa snažíte schudnúť, jednoducho nahraďte dva alebo tri hrnčeky laktózového mlieka tým mandľovým. Pomôže to zredukovať až o 348 menej kalórií.

Veľa moderných chudnúcich stratégií je založených na odporúčaní zníženia svojho kalorického príjmu približne o 500 kalórií. Teda takáto jednoduchá výmena je nenáročná cesta ako to dosiahnuť.

Ale pozor na komerčné dochucované či doslaďované produkty. Môžu byť veľmi jednoducho zradné.

Menej cukru

Nesladené varianty mandľového mlieka majú veľmi nízky obsah cukru. Jeden hrnček obsahuje len 1 až 2 gramy cukrov. Bežné mlieko obsahuje až 13 gramov. Dôležité je myslieť na to, že komerčne vyrábané mlieka sú doslaďované a dochucované pridávaním cukru. Tieto druhy môžu obsahovať oveľa vyšší obsah cukru. Ten sa pohybuje okolo 5 až 17 gramov v 240 ml.

Vysoký obsah vitamínu E v mandľovom mlieku

Mandle samé o sebe majú vysoký obsah vitamínu E . Až 37 % dennej dávky vitamínu E je obsiahnutých len v 28 gramoch mandlí. Teda logicky aj mandľové mlieko je nabúchané touto nevyhnutnou živinou.

V 240 ml mandľového mlieka sa nachádza 20 až 50 % dennej dávky vitamínu E. Záleží na značke akú máte. Kravské mlieko neobsahuje žiaden vitamín E prirodzene.

Tento vitamín je nevyhnutný antioxidant, ktorý bojuje proti zápalom a stresu v organizme. Pomáha telo chrániť proti srdečným chorobám a rakovine.

mandľové mlieko

Mandľové mlieko má dobrý obsah kalcia

Mlieko a mliečne výrobky sú známe svojim dobrým obsahom vápnika. Hrnček mlieka obsahuje až 28 % dennej dávky kalcia. Mandle obsahujú len veľmi malé množstvo. Len 7 % dennej dávky v 28 gramoch. Nič moc oproti bežnému kravskému mlieku.

Lenže mandľové mlieko konzumujú najmä ľudia intolerantný alebo alergický na laktózu či inú zložku bežného živočíšneho mlieka. Preto sa tam vápnik dodáva, aby ho mali títo ľudia dostatok.

Vápnik je dôležitá minerálna zložka pre organizmus. Kosti, zuby ale aj nervy či srdcovú činnosť.

Obohatenie o vitamín D

Vitamín D je dôležitý pre náš organizmus. Pomáha udržiavať správnu funkciu srdca, zdravie kostí či imunitu organizmu. Áno naše telo ho dokáže prijímať zo slnečného žiarenia. Avšak až 30 do 50 % ľudí ho nemá dostatok. Kvôli životnému štýlu, farbe pokožky či obmedzenému u času stráveného vonku.

Deficit sa spája s vysokým rizikom vzniku rakoviny, srdečných chorôb, vysokého krvného tlaku či autoimunitných ochorení.

Do väčšiny mandľových mliek sa pridáva D2. V priemere obsahuje 240 ml obohateného mlieka 25 % dennej odporúčanej dávky. Domácky vyrobené ho nebude obsahovať na to nezabúdajte. Preto ak si ho len pripravujete podomácky prijímajte dostatok vitamínu D z iných zdrojov.

mlieko z mandlí

Prirodzene bezlaktózový

Laktózová intolerancia je stav keď ľudský organizmus nie je schopný tráviť laktózu. Teda nemá dostatok laktázy, enzýmu zodpovedného za jej štiepenie. Tento deficit môže byť spôsobený genetikou či starnutím.

Intoleranciu môžete spoznať podľa niektorých symptómov, vrátane bolesti žalúdka, nafukovania či plynatosti.

Celosvetovo sa predpokladá, že intoleranciu postihuje až 75 % populácie celosvetovo. Ale je to oveĺa menej bežná v Európe v belošskej populácií. Tú to postihuje len 5 až 17 % avšak v Južnej Amerike, Afrike a Ázii to tvorí až 50 do 100 % populácie.

Ľudia trpiaci intoleranciou preto môžu veselo piť mandľové rastlinné mlieko keďže je prirodzene bez laktózy.

Nízky obsah fosforu, s mierny množstvom draslíka

Ľudia s chronicky chorými ľadvinami sa často vyhýbajú bežnému mlieku kvôli vysokému obsahu fosforu a draslíka. Keďže ich ľadviny nie sú schopné tieto živiny riadne prijímať. Je riziko hromadenia v krvi.

Veľmi veľké množstvo fosforu v krvi zvyšuje riziko srdečných chorôb a ochorení kostí. A veľa draslíka vie spôsobiť nepravidelný srdečný rytmus.

orechy

Ako ho ľahko dodať do jedálnička?

Typické mandľové mlieko môže byť konzumované ako bežné laktózové mlieko. Predstavíme si niekoľko návrhov ako ho môžete konzumovať:

  • Cereáliách, ovsenej kaši na raňajky
  • Do čaju, kávy alebo horúcej čokolády
  • Do smoothie
  • Varenie alebo pečenie
  • Do polievok, omáčok alebo dresingov
  • Výroba domácej zmrzliny
  • Výroba mandľového mlieka

Slovo na záver

Mandľové mlieko je skvelá náhrada klasického laktózového mlieka. Má skvelé výživové hodnoty. Kvalitné značky dodávajú dokonca vitamíny na viac kvôli vyváženej strave. Ale pozor na príliš presladené varianty. Pri výbere dajte pozor na výber správneho produktu porovnávaním obsahu vody a mandlí a iných výživových údajov. A jeho plusom je jemná oriešková prirodzená príchuť.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.