Predtým, ako sa objavili rôzne televízne show, kde ľudia predvádzajú ich kúzla a triky, tu boli cirkusy. V nich sa mohli ukázať ľudia s nevídaným talentom, ale taktiež mnoho ľudí s určitým fyzickým hendikepom. Častokrát to bola pre telesne postihnutých jediná možnosť ako zapadnúť v spoločnosti. V cirkusoch našli svoj domov a z ich nedostatku spravili prednosť. Jedným z takýchto prípadov je aj Martin Laurell, nazývaný „Muž s otočnou hlavou“.

Martin Joe Laurello sa narodil ako Martin Emmerling v máji 1885 v Nurembergu, Nemecko. Bol známy svojou schopnosťou otočiť hlavu o 180 stupňov bez toho, aby sa zranil, alebo zabil. Svoj talent predvádzal na mnohých predstaveniach po celej Amerike.

Zdroj: youtube.com

Laurello bol nemecko–americkým cirkusantom so zvláštnou schopnosťou. Dokázal otočiť hlavu dozadu a späť! V roku 1921 sa presťahoval spolu s ďalšími cirkusantmi do Ameriky. Jeho typický vzhľad tvorila biela košeľa, slušné nohavice, topánky, oholená tvár a pekne učesané vlasy. Laurello dostal počas svojich účinkovaní v mnohých predstaveniach a cirkusoch viaceré mená. Najznámejšie však dostal v Bailey Circus: „Bobby, chlapec s otočnou hlavou„.

Laurellova schopnosť otočiť hlavu úplne dozadu bola zapríčinená vrodenou poruchou miechy. Počas toho, ako mal hlavu otočnú dozadu, mohol piť tekutiny, ale nemohol dýchať.

Zdroj: youtube.com

Martin Laurello sa narodil so zahnutou miechou, ktorá mu umožňovala nevídanú flexibilitu v krku. Hovorí sa, že jeho miecha mala tvar otázniku. Celé tri roky strávil trénovaním a zdokonaľovaním tohoto triku. Pre úspešnosť celého svojho predstavenia si musel v určitom poradí vykĺbiť niekoľko krčných stavcov. Okrem otáčania hlavy o 180 stupňov sa Martin venoval aj cvičeniu psov a akrobacií.

O jeho živote sa toho mnoho nevie, ale existujú zmienky o jeho sympatizácií s nacizmom a odporom k americkej vlajke. Raz bol dokonca zadržaný políciou kvôli opusteniu vlastnej ženy.

Zdroj: youtube.com

Laurellova posledná natočená show bola 24. marca 1952 v relácii You asked for it. V apríli 1931 vzniesla Laurellova žena prostredníctvom telegramu obvinenie, že ju manžel opustil a toho následne zadržali. V roku 1940 bol vyfotený na ulici počas fajčenia cigary s hlavou otočenou vzad a s bradou položenou na jeho vlastnom chrbte. O jeho živote mimo predstavenia a cirkusy sa toho nevie veľa, ale jedna z cirkusantiek, Percilla Berjano, tvrdila, že bol sympatizant nacizmu, kvôli čomu nebol priveľmi v obľube. Zomrel v roku 1955 na srdcový infarkt vo veku 70 rokov.

Zdroj

1 komentár

  1. „Počas toho, ako mal hlavu otočnú dozadu, mohol piť tekutiny, ale nemohol dýchať.“ …. „V roku 1940 bol vyfotený na ulici počas fajčenia cigary s hlavou otočenou vzad“ To mi nejako nesedí ..

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.