Veľká skupina ľudí sa zvykne často rozrušiť hrozivým klamom či už skutočným, alebo vymysleným. V takýchto prípadoch ide o masovú hystériu. Tu je niekoľko najpodivnejších prípadov, ktoré zamávali spoločnosťou. 

Mňaukajúce mníšky 

Počas stredoveku začala mníška vo Francúzsku z nevysvetliteľných dôvodov mňaukať. Postupne sa k nej pridávali ďalšie mníšky. Situácia sa im vymkla až natoľko z rúk, že obec musela zavolať vojakov, ktorí sa mníškam vyhrážali bičovaním, ak neprestanú mňaukať. 

Tancujúci mor 

Pani Troffea, žijúca v Štrasburgu, začala tancovať na ulici. Niekoľko dní tancovala sama, no v priebehu mesiaca sa k nej pripojilo 400 ľudí. Celé dni tancovali bez oddychu, čoho výsledkom bolo, že 15 ľudí zomrelo denne na infarkt, mŕtvicu alebo vyčerpanie.

Salemské procesy s čarodejnicami 

Toto je asi najznámejší prípad masovej hystérie. V roku 1692 začali 4 mladé dievčatá tvrdiť, že majú zvláštne záchvaty, ktoré boli považované za spojenie s diablom. Tak začali procesy s čarodejnicami. Za podozrenie z čarodejníctva bolo popravených 25 občanov Salemu. 

Útočník v Halifaxe  

V roku 1938, dve ženy z anglického Halifaxu tvrdili, že ich napadol zvláštny muž s paličkou. Onedlho sa prihlásilo viac ľudí, ktorých napadol podobný muž, no tentokrát mal nôž. Keď začala tieto prípady riešiť polícia, mnohí ľudia sa priznali, že si tieto príbehy vymysleli. Niektorí z nich boli za tento skutok poslaní do väzenia. 

Epidémia smiechu 

V niekdajšej Tanganike, ktorá je dnes Tanzániou, sa tri dievčatá vo svojom internáte začali smiať a radosť bola taká nákazlivá, že sa k nim pripojilo ďalších 95 žiakov. Niektorí sa smiali iba niekoľko hodín, iní až 16 dní. Školu bolo potrebné zatvoriť, čo však nezabránilo tomu, aby sa smiech rozšíril do ďalšej dediny. O niekoľko mesiacov neskôr došlo k ďalšej epidémii smiechu, ktorá postihla vyše 200 ľudí. 

Uhryznutie chrobákmi 

Asi 62 robotníkov americkej textilnej továrne zasiahla v roku 1962 záhadná choroba, ktorá spôsobovala znecitlivenie, nevoľnosť, bolesti hlavy a vracanie. Zamestnanci verili, že choroba pochádza z uhryznutia chrobákmi, ale v skutočnosti išlo pravdepodobne len o prípad hromadnej hystérie vyvolanej stresom. 

Mdloby v Blackburne 

V roku 1965 sa niekoľko dievčat zo školy v anglickom Blackburne začalo sťažovať na závraty a mnohé omdleli. Do niekoľkých hodín muselo byť 85 dievčat prevezených do nemocnice. O rok neskôr sa zistilo, že nedávne prepuknutie detskej obrny vyvolalo u dievčat z Blackburnu masovú hystériu.

Prekliatie 

V roku 1976 padlo 15 študentov školy v štáte Mississippi na zem a začalo sa zvíjať od bolesti. Školskí úradníci a polícia mali podozrenie, že to mohlo mať niečo spoločné s drogami, ale nič tomu nenasvedčovalo. Študenti verili, že je to nejaké prekliatie. Tretina študentov zostalo z toho dôvodu doma. 

Pokémon panika 

V prvej sérii Pokémonov je jedna epizóda, ktorá sa v USA nikdy nevysielala. Bolo to vraj kvôli prepuknutiu nevoľnosti a záchvatov, ktoré postihli 12 000 japonských detí, potom čo si pozreli túto epizódu. Niektorí sa domnievajú, že záchvaty spôsobili zábery blikajúcich svetiel. Pravdepodobne však išlo o masovú hystériu. 

Výzva Charlie Charlie 

Táto hra sa preslávila hashtagom #CharlieCharlieChallenge. V hre sa kladú otázky o nejakom druhu nadprirodzenej bytosti, ktorá sa volá Charlie. Charlie má odpovedať tým, že nasmeruje pohyb dvoch ceruziek naukladaných na seba. V roku 2015 boli štyria mladí ľudia v kolumbijskej Tunji poslaní do nemocnice, lebo sa domnievali, že ich Charlie vlastnil. Podobná vec sa stala aj deťom v Dominikánskej republike. 

ZDROJ

foto: viralnova

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.