Vstali ste ráno so zlou náladou? Nie je nič jednoduchšie ako odvrátiť zlý deň a spraviť z neho príjemný. Postačí len malá zmena – vybrať si oblečenie správnej farby.

O psychológii farieb ste už určite niečo počuli. Našu náladu, emócie i správanie do značnej miery ovplyvňuje výber farieb, do akých sa obliekame alebo aj to, akými farbami sa obklopujeme. To, aké oblečenie si vyberáme, teda do značnej miery napovedá o tom, akí sme. Prezradí o nás totiž nielen náš vkus, ale naše charakterové vlastnosti, prípadne v akom citovom rozpoložení sa práve nachádzame.

 

Na druhej strane však aj rôzne farby vplývajú na našu náladu a vzbudzujú rôzne pocity. Výberom vhodného farebného odtieňa teda dokážeme zmeniť aj našu aktuálnu náladu. Nie je nič jednoduchšie, aby ste si aspoň pár poznatkov z psychológie farieb osvojili aj vy. Takže, aké farby vám pomôžu k pozitívnej zmene, ak ste sa napríklad ráno zobudili so zlou náladou?

 

Žltá a oranžová

 

Dobrú náladu vám určite prinesú odtiene žltej a oranžovej farby. Práve tieto odtiene si totiž automaticky spájame so slnkom a svetlom, ktoré nám dodávajú optimizmus a pomáhajú vyplavovať tak potrebné hormóny šťastia. Pozor však, pri výbere oblečenia siahnite po žiarivejších odtieňoch týchto farieb. Tmavšie odtiene vám naopak môžu priniesť ťaživé, ba až depresívne myšlienky.

 

 

Červená

 

Psychológovia spájajú červenú farbu so vzrušením. Vyjadruje však aj silu, rozhodnosť a životnú energiu. V červenej sa my ženy cítime najatraktívnejšie, a to sa samozrejme odrazí aj na našom sebavedomí a dobrej nálade. Pozor však na príliš časté nosenie. Červená farba mimoriadne stimuluje náš nervový systém a ak to preženieme, dokáže viesť až k podráždenosti.

 

Zelená

 

O ktorej farbe sa často hovorí ako o upokojujúcej? Áno, je to zelená. Je to farba prírody a zdravia, ktorá má zároveň i protistresové účinky. Nielenže prispieva k emocionálnej vyrovnanosti, ale dokáže vám vrátiť i stratenú energiu. Odtiene zelenej na oblečení však pôsobia nielen upokojujúco, ale zároveň i osviežujúco.

 

 

Modrá a ružová

 

Ak siahnete po modrej, pomôže vám utlmiť určitú podráždenosť. Dokáže totiž uvoľniť nervozitu a priniesť so sebou vnútorný pokoj. V odtieňoch modrej budete zo seba vyžarovať harmóniu a vyrovnanosť. Za upokojujúcu farbu sa považuje aj ružová. V jemnej ružovej pocítite viac bezpečia a budete sa cítiť žensky.

 

Tak čo, vybrali ste si tú vhodnú farbu zo svojho šatníka? Ak nemáte nič vhodné k dispozícii, neváhajte do pár dobrých farebných kúskov investovať. A ak chcete pritom ušetriť, využite pri nákupoch v obchodoch zľavy – výhodné sú napríklad  či . V oboch obchodoch si určite vyberiete spomedzi kvalitného dámskeho oblečenia a módnych doplnkov farieb podľa vášho vkusu. Veď dobrá nálada predsa za to stojí, čo myslíte?

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.