Mayovia patrili do veľkej predkolumbovskej stredoamerickej civilizácie. Mayská civilizácia má aj dnes svojich potomkov, ktorí žijú na polostrove Yucatán.

 

7

Napriek tomu, že mayská civilizácia bola niekoľko krát dobitá a zvrhnutá, v mnohých častiach Mexika a Guatemaly stále pretrváva mayský jazyk a kultúra.

Na polostrove Yucatán žije odhadom 7 miliónov potomkov Mayov.

Mayovia všetky svoje deti pomenúvali podľa dňa, v ktorý sa narodili.

Mayská medicína bola na vtedajšie časy veľmi pokročilá. Rany zošívali použitím ľudských vlasov a vedeli vyrábať zubné protézy.6

Mayovia použivali ako liečivá byliny. Pri náboženských rituáloch používali bylinky, ktoré sú dnes brané ako halucinogénne drogy a v medicíne použivali bylinky používané dnes ako anestetiká.

Sauny a kúpele, pri ktorých sa veľmi potili zohrávali dôležitú úlohu v mayskej kultúre. Mayovia verili, že vypotenie im pomáha zmierniť vnútorné nečistoty a choroby.

Ruiny a pyramídy, ktoré sú notoricky známe z fotografií sú s najväčšou pravdepodobnosťou tie Chichen Itza, čo boli najväčšie mayské mestá. Len nedávno boli kúpené vládou od súkromného vlastníka.

Väzni a otroci sa často používali ako obete pri náboženských obradoch. Maľovali ich na modro a niekedy ich mučili. Následne ich odviedli na vrchol pyramídy, kde po ňom vystrelili spŕšku šípov alebo im bolo vytrhnuté srdce zaživa chrámovým kňazom. Niekedy ich stiahli z kože, ktorú si na seba následne navliekli pri rituálnych tancoch.8

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, Mayovia nemajú len jeden kalendár a žiadny z ich kalendárov nepredpovedal koniec sveta v roku 2012.

Nikto nevie ako presne zanikla mayská civilizácia. Vedci predpokladajú, že dôvodom môže byť kombinácia obdobia sucha, hladomoru, klimatických zmien a preľudnenia.

TIP!: Chcete vedieť viac o tajomstvách tejto mystickej civilizácie?  Kniha “ Tajmostvá starých Mayov“ je teraz v 5% zľave ! Do obchodu ← 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.