Medjugorje je malé mestečko nachádzajúce sa v Bosne a Hercegovine s iba 3 797 obyvateľmi. Ročne ho však navštívia milióny turistov, najmä veriacich, a to z celého sveta. Medjugorje je totiž známe tým, že sa tam od 19. storočia zjavuje Panna Mária a ide tak o jedno z najznámejších pútnických miest. Existuje šestica ľudí, ktorí tvrdia, že si ich v roku 1981 táto svätica vybrala za vizionárov a svojich spolupracovníkov. Panna Mária je zároveň patrónkou Slovenska.

medjugorje fotografia
Foto od Sean MacEntee

Toto zjavenie sa udialo na vrchu Podbrdo. Títo šiesti vizionári sa k vrchu vybrali 25.6. a tento deň sa v Medjugorjí oslavuje ako deň výročia zjavenia. Prvé slová, ktoré týmto mladým vizionárom Panna Mária povedala boli: „Pokoj, pokoj, pokoj – iba pokoj! Pokoj musí zavládnuť medzi Bohom a človekom, a medzi ľuďmi navzájom.“ Avšak, veriaci to v tej dobe nemali vôbec ľahké, keďže krajina bola v danom období komunistická. Začalo sa tak s prenasledovaním vizionárov, rodičov, rodín, farníkov, kňazov aj pútnikov. Dnes na miesto zjavenia vedie strmý chodník a v roku 1989 tam boli postavené bronzové reliéfy výjavov z modlitby ruženca.

medjugorje fotografia
Foto od Sean MacEntee

V priebehu rokov ľudia neustále týchto vizionárov z Medjugorja spochybňovali, no tí sa nevzdávali a stále hovorili o zjaveniach Panny Márie. Jedným z najúspešnejších hľadačov pravdy bol Fr. Janko Bubalo, františkán z Hercegoviny. On bol ten, ktorý sledoval udalosti spojené so zjaveniami Panny Márie od začiatku a aj vďaka nemu teraz uverili aj tí, ktorí to považovali za výmysel. Za tie roky, ktoré tam pôsobil, počul mnoho svedectiev a dôverne spoznal ako keby dušu tohto miesta. Jedným z výsledkov jeho práce je aj kniha „Tisíc stretnutí s Pannou Máriou v Medjugorji“, ktorá vyšla v roku 1985. Toto jeho dielo sa stretlo s celosvetovým úspechom a získal zaň ocenenie. 

medjugorje fotografia
Foto od Sean MacEntee

Po tom všetkom nastal čas a snahy o zobrazenie Panny Márie. Fr. Janko Bubalo požiadal v roku 1992 vizionárov, aby mu s týmto zobrazením pomohli. Týmito vizionármi sú Ivan Dragićević, Vicka Ivanković, Marija Pavlović, Ivanka Ivanković a Mirjana Dragićević. Šiesty vizionár – Jakov Čolo, však nebol schopný na túto otázku odpovedať, ale súhlasil s tým, čo povedali ostatní vizionári. O zázrakoch a zjaveniach na tomto pútnickom mieste existujú rôzne svedectvá, ale existujú aj dôkazy o zázračných uzdraveniach. Smerujú tam najmä veriaci, ale aj ľudia, ktorí hľadajú pomoc resp. dúfajú v zázračné uzdravenie.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.