Výber mena je prvým veľkým rozhodnutím, ktoré musia rodičia dieťaťa urobiť. Možno sa niekomu zdá, že to nie je príliš dôležité ani náročné, no nie je to celkom pravda. Štúdiou vedci dokázali, že meno človeka môže dokonca určiť to, ako bude v dospelosti vyzerať. Ste prekvapení?

Respondenti dokonca dokázali odhaliť meno cudzinca len na základe jeho fotografie. Jednoducho videli na danej osobe niečo, čo im pripomínalo konkrétne meno. Experiment bol vykonaní s francúzskymi a izraelskými účastníkmi, ktorým vedci ukazovali fotografie cudzích ľudí, dali 4 možnosti mien a oni mali vybrať to správne. Správne odpovede boli medzi 25-40%, čo je vysoké číslo. 

Na ďalšie výskumy využili vedci počítačový algoritmus, ktorý analyzoval 94 000 ľudí. Počítač si dokonca počínal ešte lepšie ako samotní ľudia a správne spojil tvár s menom až v 54-64% prípadov. Počítačový algoritmus si vytvoril vlastnú tepelnú mapu a tá zvýraznila tvárové komponenty, ktoré slúžili ako také vodítka pre určenie správneho mena osoby. 

Vedci tvrdia, že postoj človeka k menu by mohol ovplyvniť celkove vnímanie nositeľa daného mena, teda to, ako by mal vyzerať a podobne. Ďalej dospeli k záveru, že keď má verejnosť predstavu o tom, ako nositeľ určitého mena vyzerá, môžu ľudia s rovnakým menom tieto vlastnosti podvedome napodobňovať. 

Údajne aj to, čo ľudia nosia a ako majú učesané vlasy alebo dokonca aké tetovanie si dajú, je súčasťou snahy zdôrazniť vlastnú príslušnosť. A práve účes, no najmä farba vlasov a taktiež znenie mena môžu slúžiť ako také vodítka. 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.