Najnovšia štúdia zistila, že Mesiac je o 85 miliónov rokov mladší, ako sme si doposiaľ mysleli. Predtým sa predpokladalo, že Mesiac vznikol v približne rovnakom čase ako Zem, ale vedci sa domnievajú, že bol vytvorený až na konci formácie Zeme.

moon fotografia
Foto od Pixabay

Vedci z Nemeckého leteckého strediska vypočítali ako dlho trvalo, kým sa tekutý oceán magmy na povrchu Mesiaca ochladil, pretože sa všeobecne verí, že lunárny povrch Mesiaca bol v minulosti roztavený. Najnovšie objavy teda ukazujú, že Mesiac vznikol až o 85 miliónov rokov neskôr, ako sa doposiaľ predpokladalo. Vedci tvrdia, že Mesiac vznikol po tom, čo Zem zasiahla protoplanéta Theia, teda došlo k zrážke. Pred štyrmi a pol miliardami rokov bola slnečná sústava stále dosť chaotickým miestom a naša planéta stále rástla do svojej súčasnej veľkosti a zhromažďovala hmotu.

Čoraz väčšie časti skalného plášťa sa topili a tvorili oceán magmy. Masívna kozmická zrážka medzi Zemou a protoplanétou vyústila do vyvrhnutia skaly z vtedy ešte mladej Zeme. Nakoniec sa tieto trosky zhlukli a vytvorili nové planétové teleso – Mesiac. Zatiaľ čo vedci sa zhodujú hlavne na tom ako Mesiac vznikol, tak presný dátum vzniku nebol nikdy určený. S týmto vedomím teda vedci použili nový počítačový model, aby zistili ako dlho trvá proces tuhnutia magmy. Všetko to robili s nádejou, že zistia presný alebo presnejší vek Mesiaca.

moon fotografia
Foto od Pixabay

Sabrina Schwinger, spoluautorka štúdie, uviedla: „Porovnaním nameraného zloženia mesačných hornín s predpokladaným zložením magmatického oceánu z nášho modelu sme dokázali sledovať vývoj oceánu od jeho úplného začiatku.“ Touto štúdiou vedci napokon zistili, že roztavenie kovu trvalo 200 miliónov rokov a celkový vek Mesiaca je na úrovni približne 4,425 miliárd rokov.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.