Z miest sa zeleň skôr vytráca, ako by sa zachovávala. No stále existujú také, kde je zelenej plochy stále pomerne dosť. Pozrieme sa teraz na 20 „najzelenších“ miest. A niektoré z nich vás možno prekvapia. Medzi prvou 20 nájdete aj naše hlavné mesto a úplným víťazom je Praha.

20. Hamburg – toto nemecké mesto ležiace na severe krajiny je na 28,1% pokryté zelenou plochou.

hamburg fotografia
Foto od Photo YourSpace

19. Štokholm – ďalšie v poradí je švédske hlavné mesto. Švédsko je známe tým, že je z veľkej časti pokryté lesom a tak nečudo, že aj jeho hlavné mesto má 30,67% zelenej plochy.

stockholm fotografia
Photo by qimono

18. Amsterdam – známe najmä tamojšími kanálmi, ktoré sú podobné tým benátskym. Avšak, nájdete tam až 32,09% plochy, ktorá je takisto zelená.

amsterdam fotografia
Foto od niemand.weißes

17. Bern – v hlavnom meste Švajčiarska nájdete zelenú plochu zaberajúcu až 32,7% územia.

bern fotografia
Foto od Pazit Polak

16. Mníchov – opäť nemecké mesto. Možno ste to nečakali, no aj toto mesto sa môže pochváliť zeleňou, údajne pokrýva až jednu tretinu mesta.

munich fotografia
Foto od dalbera

15. Zurich – zelený priestor v tomto meste predstavuje až 33,83%.

zurich fotografia
Photo by rehdf333

14. Varšava – do rebríčku sa zmestilo aj mesto zo susednej krajiny – Poľska. Zelená plocha pokrýva 34,26% mesta.

13. Berlín – vrátili sme sa do Nemecka a to rovno do jeho hlavného mesta. Berlín je taktiež najzelenším nemeckým mestom a zelené plochy predstavujú 34,3%.

Berlin fotografia
Foto od Tobi NDH

12. Tokio – tentoraz ide o japonského zástupcu. Možno si viacerý myslia, že je to veľmi priemyselné mesto s „budovou veľa budovy“, no nie je to celkom tak. Zeleňou je pokryté na 34,5%.

Tokio fotografia
Photo by shbs

11. Helsinki – sever Európy je pokrytý z veľkej časti lesom. A Helsinki nezaostávajú, ich zelená plocha prestavuje 36,76%.

helsinki fotografia
Photo by Angelo_Giordano

10. Rím – talianske hlavné mesto sa taktiež môže pochváliť pekným zeleným prostredím. Nájdete tam prírodné rezervácie, ktoré pokrývajú 30,3% územia. Ďalej množstvo zeleného územia je aj okolo tamojších pamiatok, ktorých je naozaj veľa.

roma fotografia
Foto od Serge Baillargeon

9. Göteborg – ako sa dalo predpokladať, severské krajiny majú v tomto rebríčku najpočetnejšie zastúpenie. V meste je množstvo lesov a stromov, najväčšie botanické záhrady v Európe a nájdete tam aj viacero prírodných rezervácii.

Göteborg fotografia
Foto od Metro Centric

8. Luxembursko – 38,01% územia pokrytého zeleňou.

luxemburg fotografia
Photo by 12019

7. Marseille – prvý francúzsky zástupca. Určite ho mnohí poznáte ako prístavné mesto. No má aj krásne zelené plochy zaberajúce až 39,3% z jeho územia.

marseille fotografia
Photo by djedj

6. Bratislava – možno trochu prekvapujúco, no dostalo sa tu aj naše hlavné mesto. Podľa údajov sa môže pochváliť až 41,01% zelených plôch.

bratislava fotografia
Photo by Walkerssk

5. Auckland – mesto je pokryté zeleňou na 41,54%.

auckland fotografia
Foto od Kiwi Tom

4. Edinburgh – toto škótske mesto je čarokrásne a zároveň bohaté na zeleň, tá ho pokrýva až na 41,75%.

edinburgh fotografia
Foto od M McBey

3. Viedeň – rakúske hlavné mesto sa umiestnilo na výbornom treťom mieste. Dominujú v ňom najmä krásne parky.

vienna fotografia
Foto od JogiExperience

2. Madrid – zdá sa, že aj toto španielske hlavné mesto má „zelenú tvár“. Podľa dostupných údajov je jeho územie pokryté až na 44,85% zeleňou.

madrid fotografia
Photo by Donations_are_appreciated

1, Praha – jasným víťazom je hlavné mesto Česka. Zelených plôch tam nájdete viac než dosť. Pokrývajú totiž viac, ako polovicu územia, až 56,74%.

Praha fotografia
Foto od Se.By.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.