Pompeje sa rozprestierajú neďaleko Neapolu. Snáď neexistuje človek, ktorý by toto mesto nepoznal. A to najmä kvôli sopke, ktorá ho pochovala. Otázne však je, či by boli Pompeje také slávne aj v prípade, keby k erupcii nedošlo. Výbuch však okrem Pompejí zasiahol aj niekoľko iných miest, napr. Herculaneum, Stabie, Oplontis, Boscoreale a tiež zmenil tvar kampanského pobrežia. Prečítajte si niekoľko ďalších zaujímavých faktov.

pompei fotografia
Foto od Aleksandr Zykov

Fakt č. 1: Historici sa domnievajú, že Pompeje boli založené mestom Týros, spočiatku ako obchodná stanica. Grécke a etruské obyvateľstvo žilo na tomto mieste pohromade do konca 5. stor. pred n. l..

Fakt č. 2: V meste žilo 15 000 ľudí a pri sopečnej erupcii ich zomrelo okolo 2 000.

Fakt č. 3: Pompeje osídlili už okolo 7. storočia pred naším letopočtom. Toto prístavné mesto sa v tom čase venovalo v prvom rade obchodu a poľnohospodárstvu. Bohatá vulkanická pôda z predchádzajúcich erupcií vytvorila úrodnú pôdu pre hrozno a olivové stromy.

Fakt č. 4: Staroveké pozostatky mesta boli objavené až v roku 1748, kedy na nich narazili robotníci pri stavaní paláca pre Charlesa III.

Fakt č. 5: Vek sopky sa odhaduje na 17 000 rokov a predpokladá sa, že vybuchla už viac ako 50-krát.

pompei fotografia
Foto od toastbrot81

Fakt č. 6: Zrúcaniny mesta Pompeje navštívi viac ako 2,6 milióna ľudí ročne.

Fakt č. 7: Vezuv je jedinou aktívnou sopkou na európskej pevnine a považuje sa za jednu z najnebezpečnejších sopiek na svete.

Fakt č. 8: Amfiteáter nachádzajúci sa v Pompejách je najstaršou kamennou budovou svojho druhu. Ľudstvu je známy už od roku 80 p.n.l.

Fakt č. 9: Katastrofická erupcia z roku 79 n. l. trvala údajne viac ako 24 hodín.

Fakt č. 10: Po prírodnej katastrofe bola škoda taká rozsiahla a účinok tragédie bol taký veľký, že sa nezaznamenali žiadne pokusy o opätovné objavovanie tejto oblasti. Možno aj kvôli tomu, že Pompeje boli pochované pod veľkou vrstvou popola a iného odpadu.

pompei fotografia
Foto od kasio69

Fakt č. 11: K poslednej erupcii hory Vezuv došlo v roku 1944, počas druhej svetovej vojny, pričom erupcia zničila aj americké bombardovacie lietadlá umiestnené o niekoľko kilometrov ďalej. A predpokladá sa, že sopka čoskoro opäť môže vybuchnúť.

Fakt č. 12: Viac ako 3 milióny ľudí žijú v bezprostrednej oblasti hory Vezuv. Viac ľudí žije v nebezpečnej blízkosti tejto sopky, ako ľudia v okolí iných sopiek kdekoľvek inde vo svete.

Fakt č. 13: Pompeje sú najväčším svetovým vykopaným archeologickým miestom na svete.

Fakt č. 14: Pred erupciou bolo mesto obľúbenou dovolenkovou destináciou bohatých Rimanov.

Fakt č. 15: Vezuv považovali až do roku 62 n.l. za vyhasnutý.

pompei fotografia
Foto od andresumida

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.