Mexiko je krajina plná prekvapení aj čo sa nových vykopávok týka. Častokrát odtiaľ prichádzajú informácie rôznych zaujímavých nálezov. A mexickým archeológom sa nedávno podaril ďalší úspech. Zároveň tvrdia, že objavili úplne prvé mamutie pasce, ktoré sa datujú 15 000 rokov späť.

Vedci z mexického Národného ústavu pre antropológiu a históriu oznámili, že obe jamy obsahovali asi 824 kostí z najmenej 14 mamutov. Trochu prekvapivé je možno to, že nie sú príliš vysoké, merajú totiž iba 1,70 m. Jedna z nájdených lebiek mala na prednej strane stopy po oštepe. Luis Córdova Barradas, líder päťčlenného výkopového tímu uviedol, že nález v susedstve mesta Tultepec, severne od Mexico City, predstavuje významný objav najmä čo sa týka štúdia vzťahu medzi prehistorickým lovom, komunitami a celkovo týmito obrovskými bylinožravcami.

„Doteraz bolo len málo dôkazov o tom ako lovci útočili na mamuty. Predpokladalo sa, že ich väčšinou zahnali niekde do močiarov, aby tam uviazli a lovci tak čakali, kým uhynú. Toto je dôkaz priamych útokov na mamuty. V Tultepec vidíme zámer loviť a využívať mamuty,“ povedal vedúci tímu.

Córdova Barradas ďalej uviedol, že v čase budovania pascí žilo v tejto oblasti pravdepodobne asi šesť stád mamutov. Ďalšie vykopávky môžu odhaliť ešte viac pascí. Podľa neho je ešte stále čo študovať o mamutích kostiach a taktiež o lovcoch. Odhalil aj zvláštnu skutočnosť, ktorou je, že netušia prečo našli iba pravé lopatky mamutov a ľavé chýbajú. Na mieste sa dokonca našli časti pozostatky ťavy a tiež zub koňa. Oba druhy však neskôr v Amerike vyhynuli. Prvé známky týchto pascí sa objavili úplnou náhodou v januári tohto roku počas vykopávok a to tak, že krajina sa pripravovala na vykopovanie jám za účelom zakopovania odpadkov. 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.