Územie mayskej civilizácie je plné rôznych veľkolepých skvostov. Niektoré sa už podarilo objaviť, iné na svoj objav čakajú. Mayská kultúra je a vždy bola dychberúca, veď diela z jej čias obdivujeme aj po toľkých rokoch. Mexickí archeológovia navyše hlásia ďalší veľký objav – Mayský palác, ktorý je starý viac ako 1 000 rokov. 

View this post on Instagram

PALÁCIO MAIA DESCOBERTO NO MÉXICO. Arqueólogos descobrem antigo palácio Maia no leste do México Local era habitado pela elite Maia há mais de mil anos na cidade antiga de Kuluba, próxima de Cancún. Arqueólogos descobriram um grande palácio usado pela elite Maia há mais de mil anos na cidade antiga de Kuluba, próxima da estância turística moderna de Cancún, no leste do México, informaram autoridades antropológicas do governo mexicano. As ruínas do edifício de seis metros de altura, 55 metros de comprimento e 15 metros de largura, sugerem que o palácio foi habitado durante dois longos períodos entre os anos 600 e 1.050 d.C., informou o Instituto Nacional de Antropologia e História (INAH). #mexico #arqueologiamaia #cancun #kuluba

A post shared by imagina_que_louco_história (@imaginaqueloucohistoria) on

Ruiny sa našli v archeologickej zóne Kuluba v mexickom štáte Yucatán, asi 63 kilometrov západne od Cancúnu. Túto správu pustil do sveta Národný ústav antropológie a histórie Mexika.
Budova, resp. to, čo z nej zostalo, je vysoká približne 6 metrov, dlhá 55 metrov a široká 15 metrov. Odborníci sa domnievajú, že ju využívali kňazi a vládni úradníci počas dvoch období mayskej civilizácie. “Táto práca je len začiatkom. Sotva sme začali odhaľovať jednu z najrozsiahlejších štruktúr na mieste,” uviedol vo videu archeológ Alfredo Barrera. Dodal ešte, že jeho tím sa chce dozvedieť viac o tom, ako Mayovia žili v juhovýchodnej časti Mexika. Mexickí archeológovia o tomto aspekte civilizácie totiž príliš veľa nevedia, preto sa to pokúsia zmeniť.

 

Už teraz však odborníci tvrdia, že architektúra, keramika a nástenné maľby v paláci sa zdajú byť veľmi podobné tým v Chichenskej Itzi, v jednej mayskej osade nachádzajúcej sa na Yucatáne, o ktorej sa predpokladá, že fungovala v 5. storočí nášho letopočtu. Chichen Itza je zároveň uvedená na zozname svetového dedičstva UNESCO. Okrem paláca archeológovia objavili aj chrám, obytné budovy a iné kamenné stavby. Mayovia boli mezoamerickou civilizáciou, ktorá prekvitala v Mexiku a Strednej Amerike od roku 2000 pred Kristom až do doby španielskych dobyvateľov. Archeologické nálezisko Kuluba, v ktorom bol aj tento palác nájdený, nie je prístupné verejnosti. Zatiaľ sa totiž čaká na začatie ďalších reštaurátorských prác.

 

 

Zdroj

, Mexiko sa pýši najnovším objavom – archeológovia narazili na staroveký Mayský palác
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.