Mexiko je krajina veľmi bohatá na históriu a fascinujúcu kultúru. Možno je nám trochu vzdialené, no aj o Mexiku je potrebné aspoň čo-to vedieť. A ponúka toho naozaj veľa. Veď takú tequilu, tacos či sombrero by sme možno vôbec nepoznali. Ich kuchyňa je taktiež zaujímavá. Prečítajte si niekoľko ďalších zaujímavosti o Mexiku.

mexico fotografia
Foto od justin_vidamo

Fakt č. 1: Mayovia a Aztékovia obývali Mexiko pred 13 000 rokmi.

Fakt č. 2: Zaujímavé je, že Aztékovia obetovali každý rok približne 250 000 ľudí resp. približne 1% ich obyvateľov. Robili to preto, aby sa zaprisahali Bohom. Obeťami boli zvyčajne otroci alebo väzni.

Fakt č. 3: V rokoch 1846 až 1848 Mexiko bojovalo s USA a nakoniec stratilo polovicu svojho územia.

Fakt č. 4: Mexiko bolo pod španielskou nadvládou viac ako 3 storočia.

Fakt č. 5: V roku 2017 vykopali archeológovia v Mexiku vežu obsahujúcu viac ako 650 ľudských lebiek mužov, žien a detí.

mexico bone tower fotografia
Photo by darrellperry

Fakt č. 6: Mexiko, Kanada a Spojené štáty sú členmi Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), ktorá nadobudla platnosť 1. januára 1994. Dohoda sa zamerala na vytvorenie trojstranného obchodného bloku v Severnej Amerike.

Fakt č. 7: Cestovný ruch je hlavným prispievateľom do mexického hospodárstva.

Fakt č. 8: Po Brazílii a Argentíne je Mexiko piatou najväčšou krajinou v Amerike.

Fakt č. 9: Tequila – destilovaný nápoj vyrobený z modrej agáve, pochádza z mesta Tequila nachádzajúceho sa v štáte Jalisco.

Fakt č. 10: V Mexiku sa nachádza 34 lokalít zapísaných na zoznam UNESCO.

mexico bone tower fotografia
Foto od archer10 (Dennis) 152M Views

Fakt č. 11: V Mexico City majú najväčšiu taxikársku flotilu na svete. Každý deň tam totiž premáva viac ako 100 000 taxíkov.

Fakt č. 12: Prekvapujúce je, že v tejto krajine sa nachádza iba jeden legálny obchod so zbraňami. Väčšinu zbraní totiž prepašujú z USA.

Fakt č. 13: V roku 2016 žilo v USA nelegálne až 5,6 milióna Mexičanov.

Fakt č. 14: Podľa istej spoločnosti je Mexico City najpreťaženejším mestom na svete.

Fakt č. 15: Mexiko má po Brazílii druhú najväčšiu populáciu rímskokatolíkov. Odhaduje sa, že na svete ich žije 1,2 miliardy.

mexico bone tower fotografia
Foto od archer10 (Dennis) 152M Views

Fakt č. 16: Mexické pyramídy sa líšia od tých egyptských. Egyptské pyramídy sú „hladké“ a majú tendenciu k zužovaniu, zatiaľ čo mexické pyramídy majú na stranách obrovské schody, ktoré vedú k vrcholu chrámu. Navyše, egyptské pyramídy boli miesta, kde sa pochovávali mŕtvi, zatiaľ čo mexické pyramídy boli postavené pre Bohov alebo slúžili na obranné účely.

Fakt č. 17: Veľmi zaujímavý je fakt, že umelci majú povolené platiť dane prostredníctvom umeleckých diel.

Fakt č. 18: Pred vojnou medzi USA a Mexikom bolo San Francisco súčasťou Mexika.

san francisco fotografia
Foto od Always Shooting

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.