S ďalším zaujímavým nápadom prišla vynaliezavá skupina umelcov. Zamýšľali ste sa nad tým, ako premeniť aj to najnepríjemnejšie miesto na nepoznanie? A dá sa to len s použitím farieb. Kreatívny tím dokázal v Amsterdame premeniť väzenie a výsledok je brilantný.

Po kríze týkajúcej sa utečencov začali hľadať v Holandsku trvalo udržateľné bývanie pre obrovský počet prichádzajúcich migrantov. Keďže je v tejto krajine veľmi rýchlo klesajúca miera kriminality, v tejto krajine je stále viac a viac prázdnych väzenských budov, ktoré sú dostupné pre opätovné využitie.

Photo by youtube
Photo by youtube

Po tom, čo zatvorili väzenie s názvom Bijlmerbajes, poskytli viac ako 600 utečencom teplé lôžka, jedlo a prístrešie, až kým im nebude udelené občianstvo a dokiaľ sa neaklimatizujú v spoločnosti, nájdu si pracovné miesta a vlastné bývanie.

Photo by youtube

Keď si pozriete prácu Favela painting, môžno si spomeniete na toto dynamické holandské Dutch duo a ich predchádzajúci projekt, ktorý uskutočnili v Riu, v roku 2013. Stovky chatrčí a obchodov na svahu natreli neónovými farbami, čím zapojili do práce aj miestnu mládež. Niektorí z nich boli predtým díleri drog, no pri tomto projekte sa naučili nové zručnosti.

A podobný projekt odštartovali aj v Amsterdame.

Photo by youtube
Photo by youtube

Umelci z Favela Painting spustili Amsterdamský projekt, v ktorom pozvali samotných utečencov, aby sa naučili maľovať budovy. A pustili sa rovno do väzenia, na ktoré maľovali geometrické tvary. Nielenže takto oživili konkrétnu komunitu, ale aj imigrantom poskytli šancu naučiť sa zručnosti v oblasti dizajnu a maľby.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.