Mjanmarsko ponúka tú pravú exotiku. Mnohí ani nevedia, kde sa táto krajina nachádza. Nie je v našich končinách veľmi známa a preto niet divu, ak sa nájdu aj takí, ktorí o nej ešte nepočuli. Avšak, je to taká zaujímavá krajina, že si zaslúži špeciálnu pozornosť. A aj preto vám teraz ponúkame zopár zaujímavosti.

myanmar fotografia
Foto od Clay Gilliland

Fakt č. 1: Mjanmarskí rybári v jednej veci vynikajú a to v tom, že veslujú jednou nohou. Tento spôsob je špecifický len pre túto krajinu a zároveň ide o svetovú raritu.

Fakt č. 2: Patrí im nie veľmi slávne prvenstvo. A síce, že v oblasti tzv. Zlatého trojuholníka – časť Thajska, Laosu a Mjanmarska, sa vyprodukuje najviac ópia na svete. A ak by ste chceli navštíviť múzeum ópia, môžete tak urobiť v dedine Sop Ruak.

Fakt č. 3: Ženy z kmeňa Padaungov to nemajú vôbec ľahké. Musia nosiť na krku naozaj zvláštnu vec, ktorou sú mosadzné kruhy. Prvý kruh dostanú ako 5-ročné a každým rokom im pribúdajú nové. V dospelosti ich už majú toľko, že vážia cez 10 kilogramov a opticky im to predlžuje krk.

Fakt č. 4: V Mjanmarsku dostanete naozaj kvalitné pivo. Na výber máte podobne ako u nás – svetlé a tmavé.

myanmar fotografia
Foto od D-Stanley

Fakt č. 5: V meste Amarapura je najväčší teakový most na svete, ktorý sa môže popýšiť dĺžkou 1,2 km. V Mingune je zas najväčší funkčný zvon na svete vážiaci až 90 ton. A majú ešte jedno prvenstvo – v Kuthodaw Pagoda, sa nachádza najväčšia kniha na svete, ktorá je vytesaná na obrovské kamenné dosky.

Fakt č. 6: Ak sa do tejto krajiny vyberiete na dovolenku, mali by ste vedieť, že na územie chrámov a posvätných miest môžete vstúpiť len naboso.

Fakt č. 7: Ženy používajú žltohnedú pastu z kôry stromu, ktorú si aplikujú na tvár, nos a krk. Nazývajú ju thanaka a táto pasta údajne ochladzuje pokožku, chráni pred slnkom, odstraňuje akné a môže dokonca znížiť horúčky aj bolesti hlavy.

Fakt č. 8: Jaskyňa Shwe U Min Pagoda of Pindaja je prírodný jaskynný komplex, v ktorom sa nachádza viac ako 8 000 sôch alebo obrazov Budhu. Ich počet však naďalej rastie.

myanmar fotografia
Foto od paularps

Fakt č. 9: Mjanmarsko je domovom Baganu – najväčšej a najhustejšej koncentrácie budhistických chrámov, pagód, stupas a zrúcanín. A je ich až okolo 10 000.

Fakt č. 10: Mjanmarsko je jednou z troch krajín, ktorá neprijala medzinárodný systém jednotiek, čiže nepoužívajú rovnaké merné jednotky čo sa týka rôzneho merania či váženia. Ďalšími dvomi krajinami sú Libéria a USA.

Fakt č. 11: Niektorí obyvatelia majú červené zuby, pretože celé dni žujú špeciálny druh orechu a tabak.

Fakt č. 12: Hlavné mesto krajiny bol kedysi Rangún. No dnes ním je Nay Pyi Daw. Ide vlastne o nové mesto postavené len na začiatku roku 2000 a je to projekt vtedajšieho vojenského vodcu Than Shwe. Oficiálne ho “otvorili” v roku 2006, kedy získal aj štatút hlavného mesta. Mesto vyzerá akoby tam žili duchovia. Je obrovské, uprostred ničoho a diaľnice majú až 20 jazdných pruhov. Je štyrikrát väčšie ako Londýn, v ktorom žije okolo 9 miliónov obyvateľov, zatiaľ čo v Nay Pyi Daw je to menej ako 1 milión!

myanmar fotografia
Foto od D-Stanley

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.