Chlapec, ktorý čistí oceány. Aj takto by sa dal charakterizovať mladý muž, ktorý odvádza neuveriteľne dobrú prácu. Písali sme vám o ňom už viackrát, pretože si to zaslúži. Mladý génius vymyslel spôsob, akým vyčistiť obrovské plochy morí a oceánov od nebezpečných odpadkov. Dnes už ale nečistí len tie, pridal k tomu aj rieky.

Holanďan Boyan Slat sa začal zaujímať o znečistené moria ešte keď mal 16 rokov. Vtedy bol na dovolenke v Grécku a zostal zdesený potom, ako videl pod hladinou obrovské množstvo odpadu. Vtedy prisahal, že s tým niečo urobí. A urobil. Čistí oceány prostredníctvom jedinečných plávajúcich zariadení. Tam sa však nezastavil a len nedávno vymyslel solárne člny, ktoré lovia odpad z riek a bránia mu tak dostať sa do oceánov. S problémov znečistenia bojuje 25-ročný muž už od roku 2011.

Nezisková organizácia s názvom „The Ocean Cleanup“, v ktorej pôsobí aj Boyan vytvorila solárny čln, ktorý dokáže denne vyzbierať až 110 ton odpadu. Čistiť rieky začal potom, čo si uvedomil, že by bolo dobré zamerať sa na zdroj, odkiaľ odpadky do oceánov prichádzajú. Inžinier a ochranca prírody zistil, že 1000 riek po celom svete je zdrojom pre asi 80 percent plastového odpadu, ktoré sa dostávajú do oceánov. Solárny čln je špeciálne navrhnutý tak, aby nasával odpad z rieky a potom ho priviedol na pobrežie na recykláciu.

Momentálne pracujú na vyčistení rieky Klang v Kuala Lumpur v Malajzii a odtoku Cengkareng v Jakarte v Indonézii. Postupne by však chceli svoju prácu rozšíriť aj na ďalšie dôležité rieky. „Náš tím zostal vytrvalý vo svojom odhodlaní riešiť obrovské technické problémy, aby sme dospeli k tomuto bodu,“ uviedol Boyan. „Aj keď máme ešte veľa práce, som veľmi vďačný za tímový záväzok a odhodlanie a teším sa na ďalší rozvoj,“ dodal. Predpokladá sa, že toto plávajúce zariadenie dokáže o 5 rokov vyčistiť až polovicu odpadu, ktorý pláva v tých riekach, ktoré sú tie „najproblémovejšie“. Organizácia je do istej miery závislá aj na daroch. Takže darovať finančné prostriedky im môže každý. 

Medzitým, samozrejme, pokračujú aj v čistení oceánov:

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.