Fotografie sú spôsob ako udržať ľudí, miesta a najmä spomienky nažive. Naši predkovia niekedy zomrú skôr ako sme schopní si ich zapamätať, a tak máme možnosť vidieť ich aspoň na fotografiách. Alebo keď zabudneme na miesto kde sme vyrastali, tak aj vtedy to vyriešia fotografie. Uschovávanie fotografií je veľmi dôležité.

Študent Victor Galusca našiel staré fotografie a rozhodol sa, že nájde aj ľudí, ktorí sú na nich, aby im tieto zábery vrátil. A napokon sa mu podarilo nájsť celkom 6 ľudí, úplne cudzích, ktorých predtým nikdy nevidel. Sú to fotografie z dediny Roșietici, ktorá sa nachádza v Moldavsku. Zachytil ich vtedy jediný fotograf v meste menom Zaharia Cușnir.

Zaharia Cușnir stojí v strede

Axenia Bulhac

Táto žena kedysi pracovala v škôlke. „Bohužiaľ dnes je už nepočujúca, a tak komunikácia s ňou bola veľmi ťažká,“ povedal fotograf. Doniesol jej ale cenný darček v podobe tejto fotografii, ktorú dal predtým zarámovať. Staršia žena mala z tohto daru obrovskú radosť a hneď mu našla v dome miesto.  

Tamara Cușnir

Táto žena je vzdialenou príbuznou fotografa Zaharia. Povedala, že si ho pamätá ako inteligentného a veľmi zaujímavého človeka, no stratila s ním kontakt pomerne rýchlo. „Vo svojej súkromnej zbierke mala fotografiu Zaharia a ukázala mi ju,“ povedal Victor. A on jej na oplátku doniesol fotografiu z jej mladosti.

Vasile Tokarchuk 

Kedysi tvoril pár s Tamarou. Mali sa veľmi radi a bol si istý, že sa vezmú. Za manželstvo bol aj jeho otec, no nakoniec sa tak nestalo. Nikdy však na Tamaru nezabudol. „Videl som fotografie, ktoré si zachoval zo svojej mladosti. Z jedného záberu však Tamaru vystrihol,“ povedal Victor. Zaujímavé je ale to, že jeho žena zomrela a zomrel aj Tamarin manžel.

Aurel Sarmaniuc

Je to jeden z 300 ľudí, ktorí stále žijú v dedinke Roșietici. Avšak, vyjadril sa, že spolu so synom uvažujú o presťahovaní sa do Nemecka alebo inde za prácou. Samotný Aurel aj jeho manželka boli z fotografie mimoriadne ohromení.

Sergiu Cebotari

„Keď som mu ukázal fotografiu, začal plakať,“ povedal Victor. Celý život pracoval ako poštár a teraz je kvôli zdravotnému stavu pripútaný na lôžko. Povedal, že prvýkrát sa s fotografom Zahariom zoznámil, keď ten mu požičal bicykel. Stali sa z nich dobrí priatelia a Zaharia muža napokon takto zvečnil. Chlapíkovi zomrela žena v roku 2019 a odvtedy sa mu zdravotný stav ešte zhoršil.

Vera Borsh

Keď si Vera ušila vlastnoručne šaty, požiadala Zaharia, aby ju vyfotografoval. Keďže bol jediným fotografom široko-ďaleko, tak musela zavolať práve jeho. Veľa však o ňom nepovedala.

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.