Čaká vás zariaďovanie nového domu či bytu? Vedzte, že jednou z najdôležitejších miestností v nich je práve spálňa. Prinášame vám 5 tipov, ako zariadiť spálňu podľa aktuálnych trendov 2021.

Hoci v tejto miestnosti trávime absolútnu väčšinu času pasívne, práve táto doba je pre regeneráciu organizmu tá najviac kľúčová. A nemenej dôležitý je i fakt, že spánok nám zaberie štvrtinu až tretinu života, v závislosti od toho, kto je aký spáč. V spálni by teda nemali chýbať v prvom rade aj kvalitné matrace.

1. Pozor na farby, stavte na jednoduchosť

Hoci každá moderná spálňa podlieha predovšetkým vkusu a možnostiam svojich užívateľov, je dobré nepreceniť svoje dizajnové cítenie. Všeobecne platí, že žiadna odpočinková miestnosť by nemala hýriť pestrými farbami, ktoré predstavujú rušivý element a zamestnávajú vaše zmysli v momente, keď potrebujú skôr vypnúť.

 

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

 

Preto sa vyhnite ostrým a výrazným farebným odtieňom a úplne oblúkom vezmite ich kombinácie či vzory. V spálni viac než inde platí, že v jednoduchosti je krása. Držte sa toho a zaistíte si dokonalý odpočinok.  Ak však máte predsa len chuť trochu experimentovať, skúste tapety.

2. Nemáte fantáziu? Inšpirujte sa!

Vďaka najrôznejším internetovým platformám sa môžete smelo vrhnúť do zariaďovania svojej spálne. Inšpirácie je na internete viac než dosť. Ak už máte za sebou výber farby, sústreďte sa na jednotlivé kusy nábytku, ktoré by vo vašej spálni nemali chýbať:

  • posteľ, a pevný rošt,
  • kvalitnývankúš a prikrývka,
  • komoda na drobnosti,
  • šatník či skriňa, v prípade, že si tieto úložné priestory nemôžete dovoliť umiestniť inde.

Tieto kusy nábytku predstavujú základ. Ak vám to priestor dovolí, do spálne môžete umiestniť aj kreslo a lampu na príjemné večerné čítanie, prípadne iný dizajnový kus nábytku, ktorý dodá tejto miestnosti šmrnc.

 

Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com

 

3. Intímne osvetlenie a dokonalá tma

Niekedy sa nestačí zamerať len na kvalitný nábytok do spálne, ale potrebuje aj poriadnu dávku tmy. A tej bez patričného zatienenia okien nedosiahnete. Závesy do spálne sú síce fajn a rozhodne dodajú trendy dizajn, ak však nemajú vlastnosť „blackout“, príliš tmy neprinesú. Ak teda patríte medzi vyznávačov úplného zatmenia, skúste sa pozrieť na automatické rolety či blackout závesy. Tie vám výrazne zjednodušia zaspávanie.

 

4. Príjemné drobnosti

V spálni sú vítané aj malé drobnosti, pripomínajúce príjemné zážitky či ľudí, ktorých máte radi. Nevynechajte ani , ktoré nemusia mať nevyhnutne podobu nablýskaného zrkadla, ale môže ísť trebárs aj o kvalitný anatomický vankúš. To je kvalita, ktorú pri spánku rozhodne oceníte. Ak radi čítate tesne pred spaním, odporúčame inštalovať k posteli nočné lampy s príjemným teplým svetlom.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

 

5. Čistota pol života…

Hoci je spálňa miestom, u ktorého si príliš nelámeme hlavu zariadením a jeho údržbou, je na mieste venovať dostatok pravidelnej pozornosti čistote a obmene vybavenia. Odborníci tvrdia, že pre zdravie vašej chrbtice je vhodné meniť matrace aspoň každých desať rokov. Po tejto dobe môže dochádzať k ich opotrebovaniu a nemusia viac plniť ich účel.

 

Navyše sa do nich radi usádzajú roztoče, ktoré vášmu zdraviu neprospievajú. Ak chcete predĺžiť život vašich matracov, pravidelne ich podrobujte hĺbkovému čisteniu špeciálnymi vysávačmi, ktoré v prípade potreby dodajú špecializované firmy. Vynaložené prostriedky sa vám celkom určite vrátia. Tým základným pravidlom zostáva, že bez dobre vyvetranej miestnosti s primeranou teplotou sa kvalitného a výdatného spánku nedočkáte. Teplota by nemala presiahnuť 20 stupňov Celzia, ideálne ešte menej.

 

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

 

Ak máte spálňu orientovanú na juh a celodenne ju mučí horúce slnko, neváhajte nad kúpou klimatizácie alebo aspoň mobilného osviežovača vzduchu. Bez toho požadovanú teplotu dosiahnete v letných mesiacoch len veľmi ťažko.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.